Zielonka Pasłęcka: obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
12 lipca 2021 | 12:39 | pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ
Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się w niedzielę w Zielonce Pasłęckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele i sanktuarium Jezusa Miłosiernego, której przewodniczył bp Jacek Jezierski. W obchodach wzięli udział m.in. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wicestarosta Elbląski oraz przedstawiciele środowisk wiejskich, zwłaszcza rodzin wołyńskich, które osiadły po II wojnie światowej na tym miejscu.
– Od niedawna obchodzimy święto martyrologii wsi polskiej. Chodzi o czas II wojny światowej, a więc lata 1939-45. Wówczas wieś polska była wyniszczana, brutalnie eksploatowana, grabiona, palona, równana z ziemią – mówił do zgromadzonych w kościele bp. Jezierski. Przypomniał też, że greckie słowo martyrium tłumaczymy jako męczeństwo. Męczeństwo polskiej wsi to czas okropny, bogaty w tragiczne zdarzenia i przeżycia, które są warte upamiętnienia, wpisania w podręczniki historii Polski.
– Współpraca mieszkańców wsi z polskim państwem podziemnym, schronienie i pomoc udzielana żołnierzom i partyzantom, spotykały się z represjami – wskazał biskup elbląski. Podkreślił, że prowadzono wówczas tzw. pacyfikacje wsi, tzn. rozstrzeliwanie określonej grupy osób oraz aresztowania i osadzanie w więzieniach. Dochodziło również do palenia wszystkich budynków we wsi, dla zastraszenia, dla upokorzenia, za karę. Domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, szkoły wiejskie i kościoły szły z dymem. Zniszczono w ten sposób 800 wsi – mówił kaznodzieja.
Bp Jezierski przypomniał też, o tragicznym losie ziem polskich zajętych przez Armię Czerwoną, w lutym 1940 r., skąd wywożono Polaków zwłaszcza na Sybir. Wysiedlenie oznaczało przepadek mienia. Deportacje w lutym 1940 r. objęły 225 tys. osób, a w kwietniu tego samego roku 320 tys. – podkreślił bp. elbląski.
– Jesteśmy w Zielonce Pasłęckiej. Tu zamieszkali po II wojnie światowej Polacy wysiedleni z Wołynia. Byli to ci, którym udało się przeżyć czas Rzezi Wołyńskiej w 1943 roku – mówił kaznodzieja. Przypomniał, że w tym czasie zamordowano na Wołyniu, często w sposób bardzo okrutny, 60 tys. Polaków, a 70 tys. w Małopolsce wschodniej. Sprawcami Rzezi Wołyńskiej byli nacjonaliści ukraińscy. Wrzód skrajnego nacjonalizmu, który pękł w 1943 r. spowodował ogromne ofiary w ludziach i wielką wyrwę w relacjach narodów: polskiego i ukraińskiego. Jest ona trudna do zasypania i do przezwyciężenia – podkreślił bp. Jezierski.
Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu. Złożyły się na nią przemówienia: Wicewojedy Warmińsko-Mazurskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wicetarosty Elbląskiego, Burmiastrza Pasłęka, a także apel poległych i złożenie wieńców i kwiatów przed pomnikiem.
Zielonka Pasłęcka to wieś położona w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Ulokowany we wsi kościół z końca XVIII w. jest jednocześnie diecezjalnym sanktuarium Jezusa Miłosiernego. W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obrazu Chrystusa Miłosiernego z Tarnorudy na Podolu. Jest on ozdobiony napisem: „Lud się do Ciebie w potrzebie ucieka. Jezu, od Ciebie miłosierdzia czeka. Roku 1773”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.