Ziemia Święta pamięta o polskich żołnierzach
02 września 2009 | 10:38 | RV / ju. Ⓒ Ⓟ
Największe skupiska polskich mogił żołnierzy II wojny światowej w Ziemi Świętej znajdują się w Jerozolimie, Ramle oraz Jafie.
W stolicy na cmentarzu zasłużonych na Wzgórzu Herzla odbyła się ceremonia upamiętniająca ofiary II wojny światowej.
Przy pomniku polskich żołnierzy pochodzenia żydowskiego wieniec złożyli przewodniczący Knesetu wraz z Ambasador RP w Tel Awiwie, Agnieszką Magdziak-Miszewską. W ceremonii wzięli udział weterani II wojny światowej oraz polscy żołnierze pełniący pokojową służbę na Wzgórzach Golan.
W godzinach wieczornych w Tel Awiwie odbyła się sesja naukowa poświęcona genezie wojny, która boleśnie okaleczyła narody polski i izraelski. Hołd ofiarom wojny oraz żołnierzom armii gen. Władysława Andersa, którzy zmarli w drodze do Ojczyzny oddali zarówno Polacy, jak i Izraelczycy.
Najliczniejsze znaki polskiej obecności w Ziemi Świętej, w tym setki mogił, pochodzą z okresu II wojny światowej. Po kampanii wrześniowej w 1939 r. gen. Władysław Anders i wielu jego żołnierzy dostało się do niewoli radzieckiej lub zostało zesłanych na daleką Syberię. Po zawarciu w Londynie układu „Sikorski – Majski”, w 1942 r. tereny Związku Radzieckiego opuściło łącznie ok. 115 tys. Polaków, w tym ponad 75 tys. żołnierzy.
Z byłych zesłańców i żołnierzy wziętych do niewoli po kampanii wrześniowej powstał w Palestynie II Korpus Polski. Dzięki pomocy i sojuszowi Wielkiej Brytanii została zorganizowana na Bliskim Wschodzie polska armia, która walczyła na licznych wojennych frontach.
Nie wszystkim udało się doczekać wolnej Ojczyzny. Na jerozolimskim cmentarzu zbudowano pomnik, na granitowym obelisku, z wojskowym orłem na szczycie, widnieją zobowiązujące słowa: „Polska o Was pamięta!”
Dzięki zaangażowaniu polskiego konsulatu przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Tel Awiwie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przeznaczyła odpowiednie fundusze na generalną renowację polskiej kwatery na cmentarzu w Jerozolimie oraz ufundowała pomnik ku czci leżących tu rodaków. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał 10 września 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.