Zjazd Gnieźnieński
Zakończył się XI Zjazd Gnieźnieński
Apelem do Europejczyków o pielęgnowanie chrześcijańskiej postawy przebaczenia, miłosierdzia i poświęcenia zakończył się XI Zjazd Gnieźnieński. Międzynarodowe spotkanie z udziałem duchownych różnych wyznań, przedstawicieli władz, ludzi nauki i kultury z 13 krajów odbywało się od piątku pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Gościem spotkania był prezydent Andrzej Duda. Zjazd zorganizowało 14 organizacji i […]
Zakończył się XI Zjazd Gnieźnieński
Uroczystą Eucharystią w Bazylice Prymasowskiej pw. NMP w Gnieźnie zakończył się XI Zjazd Gnieźnieński „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Mszy św. na zakończenie zjazdu przewodniczył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski. Homilię kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka.
Przesłanie Zjazdu Gnieźnieńskiego: Wolność to miłość!
Apel do Europejczyków o pielęgnowanie chrześcijańskiej postawy przebaczenia, miłosierdzia i poświęcenia skierowali dziś uczestnicy XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. „W głęboko podzielonej politycznie Polsce potrzebujemy dialogu, który przywróci poczucie narodowej wspólnoty” – czytamy w przesłaniu Zjazdu zatytułowanym „Wolność to miłość”. Wydarzenie odbywało się od piątku pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”.
Kard. Turkson: grzech sprawia, że nasze Kościoły stają się niewiarygodne
– Złe pragnienia i nawyki, pochodzące z wnętrza każdego człowieka zniekształcają nasz sposób rozumienia Ewangelii i sprawiają, że nasze Kościoły mogą stać się niewiarygodnymi świadkami – mówił kard. Peter Turkson w homilii podczas Mszy św. na zakończenie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. – Jeśli chcemy realizować cele Zjazdów, czyli budować europejską wspólnotę ducha poprzez świadectwo chrześcijańskiej wiary, nie możemy pozwolić, by jej światło zaciemniły nasze wady charakteru – podkreślił.
Rozpoczęła się Msza św. na zakończenie Zjazdu Gnieźnieńskiego
W Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia na zakończenie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Mszy św. przewodniczy metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, homilię wygłosi kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka.
Kard. Turkson w Gnieźnie: ból świata jest bólem Kościoła
Jesteśmy posłani w świat, aby go rozwijać i o niego dbać, aby wnosić nowe życie w miejscach naznaczonych znęcaniem się, degradacją i śmiercią. Dzięki temu możemy oprzeć się temu, co nas odczłowiecza, a rozwijać to, co dobre – mówił kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w wykładzie na zakończenie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Prof. Buttoglione w Gnieźnie: Europa musi pamiętać o przesłaniu Jana Pawła II
Europejczycy powinni wznieść serca i umysły ku wartościom, na które wskazywał Jan Paweł II – powiedział dziś podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego prof. Rocco Buttiglione. Włoski filozof i były polityk ocenił, że jedyną drogą wiodącą do ponownego rozkwitu Europy jest połączenie humanizmu świeckiego i chrześcijańskiego.
Abp Gądecki dla KAI: kto jest wolny jako chrześcijanin, jest najlepszym obywatelem RP
– Kto jest wolny jako chrześcijanin i nie poddaje się tym dążeniom przyziemnym tego świata, ten jest automatycznie najlepszym obywatelem Rzeczpospolitej – powiedział w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pytany był o znaczenie prawdziwej wolności w kontekście XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, którego tematyka oscyluje wokół wolności. Kontekstem Zjazdu […]
O osobach niepełnosprawnych w Kościele i społeczeństwie na XI Zjeździe Gnieźnieńskim
Nie mitologizujmy niepełnosprawności, akcentujmy to, co nas łączy, a nie to, co różni apelowały uczestniczki debaty podjętej w ramach XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wskazywały też na potrzebę większej aktywizacji osób niepełnosprawnych m.in. na rynku pracy oraz przejścia w Kościele od modelu charytatywnego do modelu włączającego.
„Młodsi bracia” w starej Europie – co ich łączy?
Co łączy narody środkowoeuropejskie i co znaczymy dla reszty Europy? Jakie są obecnie nasze wspólne wartości? – zastanawiali się uczestnicy dyskusji panelowej „’Młodsi bracia’ w starej Europie: razem, ale jak?”, która odbyła się w sobotę podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.