Drukuj Powrót do artykułu

Złotów: zabrzmiały organy z kościoła św. Józefa w Holandii

15.11.2017 , Złotów / jm / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Organy, które znajdowały się w kościele rzymskokatolickim św. Józefa w holenderskiej dzielnicy Kerensheide, należącej do miejscowości Stein, zabrzmiały na nowo w świątyni św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie. Poświęcenia instrumentu dokonał bp Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii.

Instrument piszczałkowy opatrzony numerem Opus 308 został zbudowany w 1954 roku przez wielopokoleniową holenderską firmę organmistrzowską Verschueren Orgelbouw (Heythuyzen). – Na skutek decyzji biskupa miejsca o całkowitym zamknięciu kościoła firma organmistrzowska Krzysztofa Grygowicza dokonała rozbiórki organów i przewiezienia ich do Polski. Instrument pierwotnie posiadał 27 głosów i składał się z organów głównych oraz pozytywu – powiedział koordynator akcji Dariusz Podhalicz, który zebrał również dokumentację na temat instrumentu.

Organy główne, o łącznej liczbie 24 głosów, zostały przewiezione do parafii w maju, ich montażu dokonano pomiędzy czerwcem a listopadem. W złotowskiej świątyni, z uwagi na warunki architektoniczne tutejszego chóru, połączono obie szafy organowe w jedną bryłę i tak powstały jednolity prospekt umieszczono w centralnej części chóru. – W międzyczasie oczyszczono, m.in. wszystkie piszczałki – ponad 1250 sztuk, wymieniono mieszki i kondukty powietrzne, odnowiono klawiatury obydwu manuałów oraz pomalowano piszczałki prospektowe – dodał Dariusz Podhalicz.

Proboszcz parafii św. Piotra i Pawła Apostołów ks. kan. Arkadiusz Kalinowski podkreślił, że we wznoszeniu organów swój udział miało wiele osób i instytucji. – W wyniku, m.in. specjalnej akcji „Ufunduj piszczałkę” w tym samym roku udało się uzbierać pieniądze na ten cel i dopełnić translokacji instrumentu, który szczęśliwie od niedługiego czasu był już w Polsce i oczekiwał na nowego nabywcę. Dzisiaj Panu Bogu i ludziom z serca dziękuję – dodał.

Po Mszy świętej sprawowanej w intencji fundatorów i wykonawców budowy organów prof. Elżbieta Karolak z Poznania wykonała koncert organowy, prezentując tym samym walory zainstalowanego w kościele instrumentu. Każdy ze strategicznych ofiarodawców – zarówno osoby prywatne, jak i firmy – otrzymał pamiątkową publikację oraz piszczałkę z dedykacją.

Wersja do druku

Przeczytaj także

15 listopada 2017 11:14

Odnowienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.