Zmarł Andrzej Strumiłło – wybitny malarz i grafik
09 kwietnia 2020 | 20:37 | KAI, um. suwalki.pl / hsz | Suwałki Ⓒ Ⓟ
W Wielki Czwartek nad ranem zmarł w Suwałkach Andrzej Strumiłło. Wybitny malarz i grafik, podróżnik związany z Suwalszczyzną. Miał 93 lata. Informację o śmierci artysty podało Miasto Suwałki, potwierdziwszy ją u rodziny zmarłego.
Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. przeprowadził się do Maćkowej Rudy nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie mieszkał do śmierci.
Strumiłło zainicjował i od 1977 r. był komisarzem wigierskich spotkań „Sztuka i Środowisko”. Ich plonem, oprócz wystaw i książek, były m.in. programy dla Wigierskiego, Suwalskiego i Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Artysta wspólnie z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą zainicjował wydanie publikacji „Księga Wielkiego Księstwa Litewskiego” zawierającej teksty historyków, pisarzy i artystów z Polski, Białorusi i Litwy, odwołującej się do tradycji i dziedzictwa księstwa. Był to jeden z projektów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008.
Był honorowym obywatelem Suwałk. Wyróżniony został wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.
„To wielka strata dla Suwałk, dla regionu, dla nas wszystkich. To był ostatni wielki, Honorowy Obywatel naszego Miasta obok Śp. Andrzeja Wajdy czy Bohdana Chmielewskiego. Ceniłem go bardzo. Zawsze mogłem liczyć na radę, na wsparcie, na rozmowę. To był wybitny człowiek i będzie mi go bardzo brakowało – napisał we wspomnieniu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.