Drukuj Powrót do artykułu

Zmarł biskup Zygmunt Pawłowicz

19 marca 2010 | 11:04 | BP KEP / maz Ⓒ Ⓟ

Biskup senior archidiecezji gdańskiej Zygmunt Pawłowicz zmarł wczoraj wieczorem, 18 marca. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 23 marca br., o godzinie 11.00 w Katedrze Oliwskiej.

10 sierpnia 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Gdańsku. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Józefa Glempa 7 września 1985 r. Hasłem swego biskupiego zawołania uczynił słowa św. Pawła „In Christo Iesu” („W Chrystusie Jezusie”). Urząd biskupa pomocniczego sprawował do 1 maja 2005 r. Był doktorem habilitowanym teologii. Specjalizował się w teologii fundamentalnej i tematyce religiologicznej.

Biskup Zygmunt Józef Pawłowicz urodził się 18 listopada 1927 r. w Gdańsku Wrzeszczu. Kilka dni przed wybuchem wojny w 1939 r. wraz z rodziną wyjechał do Chełmży. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę w gimnazjum i liceum. Po maturze w 1947 r. wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie dla diecezji gdańskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 września 1952 r. w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego.

Studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tam w 1962 roku uzyskał dyplom magisterski. Na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie doktoryzował się (w 1976 r.) i uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie dogmatyki (w 1985 r.).

W tym czasie pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w parafiach na terenie Gdańska i Sopotu. W latach 1958-1964 był notariuszem Kurii Biskupiej Gdańskiej i jednocześnie wikariuszem parafii NMP Gwiazdy Morza. Później zaś wikariuszem adiutorem, administratorem i ostatecznie proboszczem parafii św. Antoniego w Gdańsku-Brzeźnie.

Od 1974 r. wykładał w Gdańskim Seminarium Duchownym. Jako specjalista z zakresu teologii fundamentalnej i religiologii, był autorem wielu książek naukowych z bardzo ważnych dziedzin współczesnego życia religijnego.

Nominację biskupią otrzymał 10 sierpnia 1985 r., a konsekracja odbyła się 7 września 1985 r. w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Sakry udzielił mu prymas Polski kard. Józef Glemp. Hasłem swego biskupiego zawołania uczynił słowa św. Pawła „In Christo Iesu” („W Chrystusie Jezusie”).

Biskup Pawłowicz pełnił funkcję wikariusza generalnego, prepozyta kapituły katedralnej gdańskiej, a także przewodniczącego archidiecezjalnej rady duszpasterskiej, komisji ds. katechizacji. Był również członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. „Biskup Zygmunt Pawłowicz wniósł ogromny wkład w formację intelektualną i duchową wielu kapłanów i ludzi świeckich. Przez lata swojej posługi jako kapłan i biskup, był dla nich wzorem pracowitości i zaangażowania duszpasterskiego. Umacniał w sercach miłość do Ojczyzny i ziemi pomorskiej. Służył tutejszym wiernym z wielkim oddaniem, pokorą i cichością. Inicjował powstanie nowych wspólnot parafialnych. Jego zasługą jest budowa wielu kościołów archidiecezji gdańskiej” – podkreśla ks. Stanisław Zięba, kanclerz kurii.

W pracach Episkopatu Polski bp Zygmunt Pawłowicz przewodniczył Komisji ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Posługę biskupa pomocniczego diecezji, a potem archidiecezji gdańskiej pełnił do 1 maja 2005 r. Jako biskup senior, w miarę swoich sił i zdrowia, w dalszym ciągu służył posługą pasterską i swym doświadczeniem Kościołowi Gdańskiemu.

Zmarł w czwartek 18 marca 2010 r. o godzinie 21.25.

Wersja do druku

Drukuj Powrót do artykułu

Zmarł biskup Zygmunt Pawłowicz

19 marca 2010 | 10:58 | BP KEP Ⓒ Ⓟ

Biskup senior archidiecezji gdańskiej Zygmunt Pawłowicz zmarł wczoraj wieczorem, 18 marca. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 23 marca br., o godzinie 11.00 w Katedrze Oliwskiej.

10 sierpnia 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Gdańsku. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Józefa Glempa 7 września 1985 r. Hasłem swego biskupiego zawołania uczynił słowa św. Pawła „In Christo Iesu” („W Chrystusie Jezusie”). Urząd biskupa pomocniczego sprawował do 1 maja 2005 r. Był doktorem habilitowanym teologii. Specjalizował się w teologii fundamentalnej i tematyce religiologicznej.

Biskup Zygmunt Józef Pawłowicz urodził się 18 listopada 1927 r. w Gdańsku Wrzeszczu. Kilka dni przed wybuchem wojny w 1939 r. wraz z rodziną wyjechał do Chełmży. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę w gimnazjum i liceum. Po maturze w 1947 r. wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie dla diecezji gdańskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 września 1952 r. w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego.

Studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tam w 1962 roku uzyskał dyplom magisterski. Na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie doktoryzował się (w 1976 r.) i uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie dogmatyki (w 1985 r.).

W tym czasie pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w parafiach na terenie Gdańska i Sopotu. W latach 1958-1964 był notariuszem Kurii Biskupiej Gdańskiej i jednocześnie wikariuszem parafii NMP Gwiazdy Morza. Później zaś wikariuszem adiutorem, administratorem i ostatecznie proboszczem parafii św. Antoniego w Gdańsku-Brzeźnie.

Od 1974 r. wykładał w Gdańskim Seminarium Duchownym. Jako specjalista z zakresu teologii fundamentalnej i religiologii, był autorem wielu książek naukowych z bardzo ważnych dziedzin współczesnego życia religijnego.

Nominację biskupią otrzymał 10 sierpnia 1985 r., a konsekracja odbyła się 7 września 1985 r. w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Sakry udzielił mu prymas Polski kard. Józef Glemp. Hasłem swego biskupiego zawołania uczynił słowa św. Pawła „In Christo Iesu” („W Chrystusie Jezusie”).

Biskup Pawłowicz pełnił funkcję wikariusza generalnego, prepozyta kapituły katedralnej gdańskiej, a także przewodniczącego archidiecezjalnej rady duszpasterskiej, komisji ds. katechizacji. Był również członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. „Biskup Zygmunt Pawłowicz wniósł ogromny wkład w formację intelektualną i duchową wielu kapłanów i ludzi świeckich. Przez lata swojej posługi jako kapłan i biskup, był dla nich wzorem pracowitości i zaangażowania duszpasterskiego. Umacniał w sercach miłość do Ojczyzny i ziemi pomorskiej. Służył tutejszym wiernym z wielkim oddaniem, pokorą i cichością. Inicjował powstanie nowych wspólnot parafialnych. Jego zasługą jest budowa wielu kościołów archidiecezji gdańskiej” – podkreśla ks. Stanisław Zięba, kanclerz kurii.

W pracach Episkopatu Polski bp Zygmunt Pawłowicz przewodniczył Komisji ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Posługę biskupa pomocniczego diecezji, a potem archidiecezji gdańskiej pełnił do 1 maja 2005 r. Jako biskup senior, w miarę swoich sił i zdrowia, w dalszym ciągu służył posługą pasterską i swym doświadczeniem Kościołowi Gdańskiemu.

Zmarł w czwartek 18 marca 2010 r. o godzinie 21.25.

Wersja do druku

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.