Zmarł ks. Ambroży Andrzejak, animator misyjny
02 stycznia 2014 | 14:56 | ms / pm Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu zmarł 2 stycznia ks. dr Ambroży Andrzejak, wieloletni animator misyjny w archidiecezji poznańskiej. Miał 73 lata.
– Ks. Ambroży całym sercem oddany był sprawie misji – wspomina ks. prałat Wojciech Wolniewicz. Były dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Poznaniu przypomina, że ks. Andrzejak jeździł po parafiach animując zaangażowanie na rzecz misji, ciągle miał też przy sobie różaniec misyjny, który rozdawał napotkanym wiernym. Do różnych parafii ks. Andrzejak udawał się często ze znaną polską misjonarką, dr Wandą Błeńską.
– W naszej parafii ks. Andrzejak jeszcze jako wikariusz założył misyjny różaniec rodzin, który do ostatnich chwil otaczał swoją duszpasterską opieką – mówi KAI ks. Piotr Garstecki, proboszcz parafii św. Rocha w Poznaniu. Wieloletni notariusz poznańskiej Kurii zauważa, że ks. Andrzejak często przypominał mu o różnych datach i jubileuszach misyjnych i zachęcał księży do zaangażowania w dzieła misyjne.
Ks. Andrzejak urodził się w 1940 r. w Jankowie w archidiecezji poznańskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1979 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Wkład ks. bp. K. J. Kowalskiego w ruch misyjny w Polsce”. Był wikariuszem w Kępnie i w parafii św. Rocha w Poznaniu, a także proboszczem wiejskiej parafii w Łodzi k. Stęszewa w Wielkopolsce.
Już od 1970 r. był sekretarzem Komisji Misyjnej w Archidiecezji Poznańskiej. W latach 1979-84 był ojcem duchownym w poznańskim seminarium duchownym.
Uroczystościom pogrzebowym śp. ks. Ambrożego Andrzejaka 4 stycznia w Kostrzynie k. Poznania przewodniczyć będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.