Drukuj Powrót do artykułu

Zmarł ks. prof. Krzysztof Jeżyna – teolog z KUL

04 lutego 2019 | 16:34 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

W Lublinie zmarł ks. dr hab. Krzysztof Jeżyna, teolog moralista oraz kapłan archidiecezji lubelskiej. Przez 23 lata był związany z Wydziałem Teologii KUL, piastując m.in. funkcję Dyrektora Instytutu Teologii Moralnej. Pogrzeb ks. Jeżyny odbędzie się 7 lutego w jego rodzinnych Puławach.

Ks. Krzysztof Grzegorz Jeżyna urodził się 30 września 1956 r. w Puławach. W 1975 r. rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, a w 1981 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W ramach pracy duszpasterskie posługiwał jako wikariusz w Zakrzówku i parafii Narodzenia NMP w Chełmie. W strukturach diecezjalnych pełnił funkcje m.in. referenta ds. duszpasterstwa młodzieży, referenta ds. duszpasterstwa nauczycieli, moderatora duszpasterstwa pracowników nauki oraz dyrektora programowego Radia Plus. Ponadto posługiwał jako kapelan w lubelskich szpitalach SPSK 1 oraz MSW.

W latach 1984-87 odbył studia specjalistyczne na Sekcji Teologii Moralnej na Wydziale Teologii KUL, uzyskując w 1986 r. licencjat z teologii moralnej. W 1993 r. obronił pracę doktorską „Apostolstwo świeckich według Akcji Katolickiej w Polsce okresu międzywojennego” napisaną pod kierunkiem ks. prof. Janusza Nagórnego. W 2003 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i rozprawy „Moralne przesłanie nowej ewangelizacji. Wezwanie do odnowy Kościoła i świata”.

W latach 1995-2018 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W ramach Wydziału Teologii KUL pełnił funkcje adiunkta katedry Teologii Moralnej Społecznej, kierownika katedry Teologii Moralnej Szczegółowej, a także dyrektora Instytutu Teologii Moralnej.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek 7 lutego o godz. 13.30 w kościele pw. MB Różańcowej w Puławach (ul. Lubelska 7a). Po Mszy św. ciało zmarłego zostanie złożone na Cmentarzu Komunalnym w Puławach przy ul. Budowlanych (boczna ul. Dęblińskiej).

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.