Zmarł ks. prof. Rogowski – kapłan i alpinista
07 stycznia 2023 | 21:31 | st (KAI) | Wrocław Ⓒ Ⓟ
W wieku 87 lat w piątek 6 stycznia 2023 r. zmarł ks. prof. Roman Rogowski, emerytowany profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, autor wielu fascynujących książek, miłośnik gór. Profesor nauk teologicznych, dr hab. nauk teologicznych (teologia dogmatyczna) PAT w Krakowie, dr nauk teologicznych KUL.
Ksiądz Roman Rogowski urodził się 10 stycznia 1936 w Woli Hetmańskiej na Podolu. Był teologiem dogmatykiem, autorem prac z zakresu teologii, duchowości i esejów teologiczno-literackich poświęconych mistyce gór.
Do czasu przejścia na emeryturę wykładał teologię dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
Był członkiem Klubu Wysokogórskiego i Polskiego Klubu Górskiego, poznał niemal wszystkie góry Europy, uczestnik (także kierownik) wielu wypraw w góry Azji (m.in. Kaukaz, koreańskie Diamentowe Góry, Himalaje). Był także w Afryce.
W jego bogatej twórczości pisarskiej o charakterze teologiczno-filozoficznej często pojawiały się góry (od Tatr po Himalaje) oraz różnorakie powiązania człowieka (m.in. taternika i alpinisty) z górami i doznane tam przeżycia, np. w książkach: Mistyka gór (Wr. 1983 i poszerz. wydania 1985 i 1989, traktat biblijno-teol.-filoz.), „I uczynisz mi ołtarz z kamieni”. Eucharystia i góry (Opole 1988, wykład doktryny teologicznej o Eucharystii w związku z przeżyciami i doświadczeniami człowieka w górach), Jak Jakub z Aniołem (Wr. 1988, medytacje), W wichrze jest Pan (Wr. 1990, opowieści z gór, stanowiące kontynuację Mistyki gór ).
Wreszcie w książce Światłość i tajemnica. Z problematyki teologii egzystencjalnej (Ka. 1986), w rozdz. „Teoekologia” autor rozważał sprawy ochrony przyrody i środowiska. Podobnie w książce Teodrama (Opole 1992), w miniaturach teologiczno-filozoficznych autor nawiązywał do różnych swych przeżyć w górach (Tatry, Himalaje) i do spraw ochrony przyrody, także w Tatrach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.