Zmarł najstarszy biskup Ameryki Łacińskiej
13 października 2021 | 16:00 | kg (KAI/ACI Prensa) | Taubaté Ⓒ Ⓟ
W wieku 101,5 lat zmarł 11 października w szpitalu w Juiz de Fora w stanie Minas Gerais w południowo-wschodniej Brazylii biskup-senior Taubaté – Antonio Affonso de Miranda. Był najstarszym hierarchą w swoim kraju i w całej Ameryce Łacińskiej. O jego zgonie poinformowały na Facebooku „z głebokim smutkiem” dwie jego siostry, które opiekowały się nim w dwóch ostatnich latach jego życia.
Przyszły biskup urodził się 14 kwietnia 1920 w municypium Cipotânea w stanie Minas Gerais. 1 lutego 1933, w wieku niespełna 13 lat wstąpił do seminarium misjonarzy Matki Bożej od Najświętszego Sakramentu (sakramentynów; SDN) w Manhumirim w tymże stanie. 1 listopada 1945 przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił potem różne stanowiska w Kościele, m.in. kierował dwoma seminariami duchownymi i przez 16 lat był proboszczem w kilku parafiach. W 1952, mając zaledwie 32 lata, został wybrany na przełożonego generalnego swego zgromadzenia – pierwszego po jego założycielu, słudze Bożym o. Júlio María de Lombaerde i pełnił ten urząd 10 lat.
3 listopada 1971 św. Paweł VI mianował go biskupem Lorena w stanie São Paulo (sakrę nominat przyjął 27 grudnia tegoż roku w mieście swego dzieciństwa – Mercês w stanie Minas Gerais). Na tym stanowisku m.in. powołał ks. Jonasa Abiba na duszpasterza młodzieży za pośrednictwem środków przekazu i współpraca ta doprowadziła do utworzenia w Cachoeira Paulista koło São Paulo Wspólnoty „Canção Nova” (Nowa Pieśń), której biskup był przez całe lata opiekunem duchowym i gorącym propagatorem. Stowarzyszenie to działa na rzecz ewangelizacji szczególnie przez środki przekazu i muzykę.
11 lipca 1977 papież przeniósł bp. de Mirandę do diecezji Campanha (w stanie Minas Gerais) jako koadiutora z prawem następstwa, po czym 6 sierpnia 1981 św. Jan Paweł II powołał go na biskupa Taubaté, w której pozostał już do przejścia na emeryturę 22 maja 1996. Po ustąpieniu z urzędu nadal mieszkał w swej diecezji, pomagając, na miarę swych sił, swemu następcy, bp. Carmo João Rhodenowi. W maju 2019 powrócił do domu rodzinnego w Mercês, gdzie opiekowały się nim jego siostry: Maria José i Maria Therezinha. 13 września br. trafił do szpitala w Juiz de Fora wskutek niewydolności układu oddychania i krążenia i tam zmarł 11 października.
W oświadczeniu po śmierci swego biskupa-seniora diecezja Taubaté podkreśliła, że jego życie „było naznaczone równowagą między odpowiedzialnością a wielkodusznością, czułością a stanowczością”. Wezwano wiernych do modlitwy za zmarłego, „dziękując Bogu za jego życie i oddanie Kościołowi, zwłaszcza naszej diecezji”.
Żal z powodu zgonu sędziwego hierarchy wyraziła również Narodowa Konferencja Biskupów Brazylii, dziękując za „wkład, jaki wniósł on do Kościoła” w tym kraju, do zgromadzenia sakramentynów, do diecezji Lorena i Taubaté i do Wspólnoty „Canção Nova”, „służąc im niczym latarnia, ukazując drogi i horyzonty duszpasterskie”. Biskupi zaznaczyli, że pamiętają zmarłego jako „szanowanego kaznodzieję, wielkiego administratora oraz zwolennika duszpasterstw i ruchów katolików świeckich”, a także jako „uznanego intelektualistę, podziwianego przez episkopat brazylijski”. Biskup de Miranda pozostawił po sobie ponad 40 książek z takich dziedzin jak teologia, mariologia, katechetyka, formacja moralna i duszpasterska a nawet zbiór poezji – przypomnieli członkowie Konferencji.
Oddzielne wspomnienie i hołd zmarłego wyraziła też Wspólnota „Canção Nova”, podkreślając, że to on „dodawał otuchy ks. Jonasowi Abibowi w jego posłudze ewangelizacyjnej z udziałem mediów”. Zapewniła o swej modlitewnej łączności z rodziną i przyjaciółmi biskupa-seniora.
Obecnie najstarszym hierarchą na świecie jest biskup-senior diecezji Trois-Rivières (prowincja Québec) w Kanadzie – Laurent Noël, urodzony 19 marca 1920, a więc mający 101,5 lat. Ponad sto lat liczą również chiński biskup John Bai Ningxian, urodzony 20 stycznia 1921 i biskup-senior Saltillo w Meksyku – Francisco Raúl Villalobos Padilla, ur. 1 lutego 1921.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.