Zmarł o. Marian Żelazek – ojciec trędowatych w Indiach
30 kwietnia 2006 | 14:53 | aw, im//ter Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 30 kwietnia, ok. godz. 10 czasu polskiego, zmarł o. Marian Żelazek, werbista, ojciec trędowatych w Indiach, kandydat do pokojowej nagrody Nobla w 2002 r. Miał 88 lat. Pogrzeb – ze względu na przepisy prawne i upały panujące w Indiach – odbędzie w ciągu najbliższych trzech dni.
O. Żelazek dziś rano odwiedził wioskę trędowatych w Puri w stanie Orisa. W drodze powrotnej do domu zasłabł i zmarł. Świadkowie twierdzą, że już podczas uroczystości był bardzo zmęczony i osłabiony.
O. Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 roku. Jako dwudziestoletni kleryk, razem z innymi werbistami, trafił na 5 lat do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po wyzwoleniu ukończył studia teologiczne w Rzymie i w 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1950 wyjechał na misje do nowej werbistowskiej stacji misyjnej Sambalpurm w północnej części indyjskiego stanu Orisa. Przez pierwsze 25 lat pracował wśród Adibasów (tzw. hinduskich aborygenów) kolejno jako dyrektor gimnazjum misyjnego, sekretarz wszystkich szkół misyjnych w okręgu misji Sambalpur oraz proboszcz małej parafii w miejscowości Bondamunda.
Od 1975 roku pracował w Puri nad Zatoką Bengalską w południowej części stanu Orisa. Zbudował tam kościół Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia i założył kilkusetosobową kolonię trędowatych. Jej mieszkańcy mają zapewnione leczenie, mieszkanie, żywność i pracę. Założył także szkołę podstawową dla dzieci z rodzin trędowatych. W dowód uznania za ponaddwudziestoletnią opiekę nad trędowatymi w Indiach otrzymał we wrześniu 1998 r. doktorat honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu. W 2002 roku został kandydatem do pokojowej nagrody Nobla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.