Zmiany organizacyjne w Kościele greckokatolickim
14 lutego 2014 | 10:05 | kg (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
W łonie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) powstała nowa jednostka terytorialna – egzarchat arcybiskupi Krymu dla Ukraińców.
Utworzył go z części obszaru obecnego egzarchatu arcybiskupiego odesko-krymskiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk za zgodą Synodu tego Kościoła i po zasięgnięciu opinii Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie przeniósł on dotychczasowego egzarchę odesko-krymskiego bp. Wasyla Iwasiuka na stolicę biskupią kołomyjsko-czerniowiecką. 13 lutego papież Franciszek zatwierdził tę zmianę i wyraził zgodę na wybranie przez Synod ks. Mychajło Bubnija na pierwszego egzarchę Krymu dla Ukraińców.
Bp Wasyl Iwasiuk urodził się 21 stycznia 1960 w miejscowości Dora k. Jaremcza na Huculszczyźnie (obwód iwanofrankowski). Po zakończeniu szkoły średniej wstąpił do Instytutu Melioracji w Równym na Wołyniu, uczęszczając jednocześnie potajemnie do podziemnego seminarium greckokatolickiego w Tarnopolu. Święcenia kapłańskie przyjął również tajnie 16 sierpnia 1989, po czym pracował w obwodach tarnopolskim i iwanofrankowskim. Po upadku komunizmu i wyjściu UKGK z podziemia był m.in. proboszczem w Podhajcach a od 1993 – kancelrzem eparchii tarnopolsko-zborowskiej. W czerwcu 2003 uzyskał licencjat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
Po powrocie na Ukrainę był krótko kanclerzem eparchii sokalskiej, po czym 28 lipca tegoż roku został mianowany pierwszym rządcą nowo utworzonego egzarchatu arcybiskupiego odesko-krymskiego, a sakrę przyjął 28 września 2003. 22 maja ub.r. po nagłej śmierci biskupa kołomyjsko-czerniowieckiego Mykoły Simkajły objął rządy w tej eparchii jako jej administrator apostolski, obecnie zaś został jej pełnoprawnym ordynariuszem.
Biskup-nominat Mychajło Bubnij CSSR urodził się 16 września 1970 w miejscowości Chliwczany koło Lwowa. Po szkole średniej ukończył Instytut Kolejowy we Lwowie, po czym krótko pracował, a w latach 1988-90 odbył obowiązkową służbę wojskową. W 1990 rozpoczął formację zakonną w prowincji lwowskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Kształcił się duchowo w prowincji warszawskiej tej wspólnoty zakonnej. Filozofię studiował w Krakowie, a teologię w Tuchowie koło Tarnowa. W 1998 uzyskał stopień magistra teologii. Wcześniej, 7 kwietnia 1996 złożył śluby wieczyste w swym Zgromadzeniu a 19 sierpnia 1997 przyjął w nim święcenia kapłańskie.
W latach 1997-2001 pracował jako formator u redemptorystów w Tarnopolu i Tuchowie, następnie do 2007 posługiwał duszpastersko na Ukrainie, a w latach 2007-10 doskonalił swą wiedzę w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, zdobywając licencjat z prawa kanonicznego. Ostatnio był przełożonym wspólnoty redemptorystów w Iwanofrankowsku, a zarazem proboszczem tamtejszej parafii pw. Najświętszej Maryi Nieustającej Pomocy i ihumenem (przełożonym) miejscowego klasztoru.
Po tych zmianach i nominacjach UKGK na Ukrainie dzieli się na 4 metropolie, w których skład wchodzi tyleż archieparchii i 5 eparchii oraz 4 egzarchaty arcybiskupie. Synod UKGK liczy obecnie 19 biskupów: czynnych i emerytów (łącznie z nowo mianowanym M. Bubnijem). Na jego czele stoi arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.