Zmieni się projekt świątyni Opatrzności
18 czerwca 2001 | 13:37 | bł/awo //mr Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski powiedział, że wybrany wcześniej projekt świątyni Opatrzności Bożej prof. Marka Budzyńskiego nie będzie realizowany.
– Nie będziemy wracać do projektu prof. Budzyńskiego. Został on już poinformowany, że definitywnie kończymy z dyskusją nad jego projektem – podkreślił w rozmowie z KAI kard. Józef Glemp.
Pytany o dalsze plany realizacji świątyni poinformował, że Fundacja Świątyni Opatrzności Bożej zleci teraz kilku architektom, którzy brali udział w konkursie na projekt świątyni, opracowanie nowych projektów. Mają być one gotowe do końca wakacji. Następnie zostanie z nich wybrany projekt do realizacji. W maju 2002 r. powinny się rozpocząć prace budowlane.
Idea wzniesienia w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej zrodziła się przed 200 laty. Miała być wotum wdzięczności Sejmu Czteroletniego za przyjęcie Konstytucji 3 Maja. Wejście wojsk rosyjskich do Polski uniemożliwiło jednak wzniesienie projektu Artura Kubickiego, przyszłego architekta Belwederu.
Ideę budowy świątyni przypomniał po stu latach przywódca polskiego ruchu narodowego Roman Dmowski. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w miejscu świątyni zorganizował manifestację studentów, krwawo stłumioną przez kozaków. Do pomysłu budowy świątyni wracano w okresie międzywojennym – w 1921 r. oraz przed wybuchem II wojny światowej.
Wielkim orędownikiem budowy Świątyni Opatrzności jest Prymas Polski kard. Józef Glemp, który w listopadzie 1997 r. powrócił do idei sprzed 200 lat. Uchwałę popierającą wzniesienie w Warszawie świątyni Opatrzności Bożej podjął 23 października 1998 r. zdecydowaną większością głosów obecny Sejm. Świątynia zostanie wzniesiona na Polach Wilanowskich. Podczas pielgrzymki w 1999 r. Papież Jan Paweł II poświęcił 13 czerwca w Warszawie kamień węgielny pod przyszłą świątynię.
Koncepcja architektoniczna opracowana przez prof. Budzyńskiego została wybrana do realizacji przez kard. Glempa spośród trzech, które otrzymały nagrody główne w konkursie ogłoszonym przez Fundację i rozstrzygniętym 12 kwietnia 2000. Jednak 23 listopada 2000 zarząd fundacji zrezygnował z dalszych negocjacji z firmą prof. Budzyńskiego. Powodem był zbyt duży koszt budowy wizjonerskiej świątyni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.