Zmowa milczenia wobec cierpienia chrześcijan
23 listopada 2008 | 11:38 | rozmawiał Rafał Łączny /a. Ⓒ Ⓟ
Ogromowi cierpienia chrześcijan towarzyszy dziwna zmowa milczenia. Milczenie świata można niestety tłumaczyć polityczną poprawnością – powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej „Pomocy Kościołowi w potrzebie” w wywiadzie dla KAI.
Sekcja polska stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” („Kirche in Not”) opublikowała właśnie wersję polską raportu poświęconego prześladowaniom chrześcijan na świecie. Z dokumentu zatytułowanego „Prześladowani i zapomniani” wynika, że każdego roku ginie ok. 170 tys. wyznawców Chrystusa. W wywiadzie udzielonym KAI ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej „Pomocy Kościołowi w potrzebie” powiedział, że niestety ogromowi cierpienia chrześcijan towarzyszy dziwna zmowa milczenia. Jak dodał milczenie świata można niestety tłumaczyć polityczną poprawnością. Szczególnie dotyczy to krajów obfitujących w bogactwa naturalne, zwłaszcza ropę naftową.
Publikujemy wywiad z ks. Waldemarem Cisło, dyrektorem sekcji polskiej stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”
KAI: „Kirche in Not” – „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” opublikowała dokument zatytułowany „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007-2008”. Co jest – pytając najprościej – celem tego raportu?
– Celem raportu, który jest od wielu lat wydawany przez naszą organizację a od dwóch lat przez sekcję polską „Pomocy Kościołowi w Potrzebie” jest przerwanie milczenia, które panuje w mediach wobec olbrzymiego cierpienia wielu chrześcijan, naszych braci i sióstr w Chrystusie. Statystyki są porażające, bo rocznie średnio w różnych okolicznościach za wiarę w Chrystusa oddaje życie 170 tys. chrześcijan. Zauważmy jak mało informacji pojawia się w mediach na ten temat. Wiek XX to około 45 mln prześladowanych, przy założeniu, że mamy dobre dane. Specjaliści, którzy monitorują tę sytuację, jak również osoby, które fachowo zajmują się tym zagadnieniem dochodzą do wniosku, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Niestety temu ogromowi cierpienia i ofiar ludzkich towarzyszy dziwna zmowa milczenia. Bardzo trudno przebić się do mediów z tym tematem. Wskazują na to choćby ostatnie wydarzenia w stanie Orisa w Indiach. Rozpoczęły się one już w Boże Narodzenie roku 2007 a w mediach dopiero po kilku miesiącach ta tematyka zaczęła się pojawiać. Ten proces milczenia jest dziwny i nasz raport jest odpowiedzią na prośbę biskupów miejsca, bo pamiętam kard. Vaco z Sudanu, który prosił abyśmy my, którzy możemy się cieszyć wolnością wyznawania wiary byli głosem ginącego, prześladowanego i milczącego Kościoła.
Raport, o którym rozmawiamy wydawany jest z opóźnieniem w porównaniu z wersją przygotowaną przez naszą centralę. Tamten kończy się na styczniu, nasz natomiast na październiku czyli jest nieco bardziej aktualny. Do naszego dokumentu dołączyliśmy jeszcze aneks opracowany przez ks. Jarosława Różańskiego ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w którym podano imiona i nazwiska misjonarzy, którzy oddali swoje życie głosząc Chrystusa na różnych terenach misyjnych. Dochód z poprzedniego raportu przeznaczony był na pomoc dla Sudanu. Ze względu na obecną dramatyczną sytuację w Indiach chcemy, by pieniądze uzyskane ze sprzedaży obecnego zostały przeznaczone na odbudowę struktur Kościoła w Indiach.
KAI: Powiedział ksiądz, że każdego roku 170 tys. wyznawców Chrystusa ginie za wiarę. Gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja chrześcijan?
– Rzeczywiście ginie ok. 170 tys. osób natomiast jak twierdzą specjaliści około 200 mln chrześcijan żyje w sytuacjach zagrożenia życia a 350 mln cierpi różnego rodzaju dyskryminacje od ekonomicznych poprzez polityczne czy inne.
Sytuacja się zmienia. W poprzednim raporcie wskazywaliśmy na Sudan, w tym główny akcent położony jest na Indie. To, że nie mówimy w danym momencie o jakimś kraju to nie znaczy, że sytuacja tam się poprawiła, bo w takich krajach Iran, Irak czy Afganistan ciągle dochodzi do wydarzeń, które napawają nas niepokojem i niestety sytuacja chrześcijan się tam nie zmienia. Dobrym przykładem jest Ziemia Święta. W mediach pojawia się nie wiele informacji z tego regionu świata a niestety sytuacja chrześcijan wcale nie uległa tam poprawie. W ostatnich dniach natomiast docierają do nas dramatyczne informacje z Demokratycznej Republiki Konga. Generalnie widzimy, że w tych krajach, które są zdominowane przez Islam, który generalnie kojarzy nam się z religią pokoju i miłości, działające tam bojówki z pokojem, poszanowaniem podstawowych praw człowieka mają nie wiele wspólnego. Świadczą o tym doniesienia o porwaniach i morderstwach księży, gwałtach na siostrach zakonnych i cynizmie, bo według tamtego prawa osoba zgwałcona powinna poślubić jednego z gwałcicieli i taką propozycję otrzymała siostra zakonna. Innym przykładem może być skatowany kapłan, któremu odmówiono pomocy i po przewiezieniu w inny rejon kraju, na skutek odniesionych ran zmarł.
Są to sytuacje, które napawają niepokojem bo niestety podstawowe prawa człowieka nie są przestrzegane.
KAI: Prześladowanie chrześcijan to nie tylko akty przemocy dokonywane na osobach duchownych lub świeckich ale to również działania różnych wspólnot, także rządów, mające na celu ograniczenie możliwości rozwoju chrześcijaństwa w konkretnym państwie.
– Weźmy jako przykład Arabię Saudyjską, która jest tak przez Stany Zjednoczone preferowana i pokazywana jako przykład partnera w tamtym regionie świata a wiemy, że w Arabii Saudyjskiej jest otwarty tylko jeden kościół. Tymczasem ze statystyk wynika, że mieszka tam od 2-3 mln chrześcijan, którzy nie mogą nawet posiadać krzyża, Biblii, policja religijna stosuje prowokacje polegające na podawaniu się za chrześcijanina proszącego o literaturę religijną. Gdy ktoś mu ją wręczy oskarżany jest o próbę nawrócenia na chrześcijaństwo. Podobna sytuacja, choć w innej formie, ma miejsce w Egipcie gdzie Koptowie są zmuszani do porzucania swojej religii, porzucania chrześcijaństwa i przechodzenia na Islam, choć formalnie wszystko jest w porządku. W wielu krajach gdzie Islam jest religią dominującą chrześcijanie są prześladowani np. poprzez podatek. Panuje tam bowiem przekonanie, że w kraju muzułmańskim ziemia należy do muzułmanów, natomiast wszyscy inni, nawet wyznawcy religii mojżeszowej, muszą uiszczać specjalne podatki, są dyskryminowani. Natomiast jeśli chodzi o pracę np. w Ziemi Świętej chrześcijanie są w podwójnie trudnej sytuacji i ze strony Żydów i Muzułmanów. Choć czasem mają lepsze kwalifikacje czy wykształcenie to nie otrzymują pracy właśnie z tej racji, że są chrześcijanami.
KAI: Czy możemy powiedzieć, że najtrudniejsza sytuacja chrześcijan obecnie ma miejsce w Indiach?
– Trudno jest to stopniować bo podobne akty terroru mają miejsce także np. w Iraku czy Afganistanie choć są mniej nagłośnione, jednak rzeczywiście najbardziej niepokoi nas sytuacja chrześcijan w Indiach. Istnieje bowiem obawa, że to nie koniec prześladowań a akty terroru będą wciąż miały miejsce.
Jeśli chodzi o Irak powoli media zapominają o tym kraju, także w Polsce, bo przecież nasze wojska zakończyły tam swoją misję. Tymczasem w wielu rejonach tego kraju chrześcijanie traktowani są jako przedstawiciele krzyżowców, wojsk koalicyjnych, na których z kolei za krzywdy, których doznali ze strony wojsk koalicyjnych czy jak oni mówią okupacyjnych rewanżują się różne bojówki.
KAI: Powiedział ksiądz, że raport to sposób na przeciwdziałanie ciszy medialnej jaka panuje jeśli o prześladowanie chrześcijan chodzi. Skąd owa cisza, dlaczego media – księdza zdaniem – o tym nie mówią?
– Trudno na to pytanie odpowiedzieć ale oprzyjmy się jedynie na faktach. Kiedy przedstawiciel innej religii doznaje krzywdy, tak jak to miało na przykład miejsce w przypadku ukamienowanej niedawno muzułmanki, w mediach pojawia się szeroki oddźwięk. Nie chodzi mi o to, żeby kogokolwiek dyskryminować, bo każde życie jest ważne, każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże i ma zapisaną w sobie godność, natomiast zwróćmy uwagę z jakim lekceważeniem czy obojętnością spotykają się te doniesienia, które dotyczą sytuacji chrześcijan. To są tysiące ludzi, którzy jak choćby w Indiach, pozbawieni zostali dachu nad głową: ponad 4 tys. zniszczonych domów, dziesiątki szkół, ośrodków duszpasterskich – przecież tam były uczone dzieci również hinduistów. To przykre, że struktury te są niszczone. Podobny przypadek mieliśmy w Afganistanie, gdzie na skutek plotki zniszczono wiele przedszkoli i szkół. Muzułmanie mają tak ogromny szacunek dla swojej Świętej Księgi a tam widzieliśmy trudne i bolesne zdjęcia zniszczonej i sprofanowanej Biblii. Podobna sytuacja ma miejsce chociażby w Chinach. Co do Indii i Chin milczenie możemy tłumaczyć pewną poprawnością polityczną, tak jak w przypadku Arabii Saudyjskiej, gdzie ze względu na bogactwa naturalne, zwłaszcza ropę naftową nie porusza się drażliwych tematów. O ile można zrozumieć ekonomistów czy różne koncerny naftowe to trudniej już Europę tak wyczuloną na prawa człowieka. Jeśli chodzi o inne mniejszości to Europa potrafi w różnych krajach egzekwować prawa człowieka, natomiast dziwną i dającą do myślenia rzeczą jest to, że chrześcijanie tak są pomijani i tak dyskryminowani.
Nie traćmy jednak nadziei, bo jako Kościół mamy możliwość oddziaływania, nacisku, mówienia, więc starajmy się łączyć te wysiłki a wtedy myślę, że nasz głos będzie bardziej słyszalny. Jest to nasz obowiązek spełniany w imieniu tych, którzy oddają dzisiaj swoje życie za wiarę w Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.