Znaczny wzrost deklaracji lewicowych wśród młodych Polek
04 marca 2021 | 00:03 | CBOS, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Z lewicą utożsamia się aż 40% młodych kobiet i 22% młodych mężczyzn, podczas gdy jeszcze rok temu było to odpowiednio 19% i 15% – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zdaniem pracowni badań, za wyraźniejszą przemianą światopoglądową młodych kobiet stoją „żywsze reakcje na toczące się w 2020 roku spory polityczne wokół praw społeczności LGBT oraz prawa aborcyjnego”.
W 2015 r., gdy odsetek identyfikacji prawicowych wśród młodzieży plasował się na rekordowo wysokim poziomie, za wynik ten odpowiadali głównie młodzi mężczyźni – poglądy prawicowe deklarowało aż 40% spośród nich (najwyższy wynik w historii pomiarów CBOS) wobec 20% wśród kobiet.
W 2020 r. sytuacja uległa odwróceniu – za rekordową liczbę deklaracji lewicowych odpowiadają przede wszystkim młode Polki. Z lewicą utożsamia się aż 40% z nich (najwyższy wynik w historii badań CBOS i skok o ponad 20 pkt procentowych w stosunku do poprzedniego roku), wobec 22% wśród młodych mężczyzn.
CBOS zauważa, że tak jak sympatie prawicowe przeważały wśród młodych mężczyzn nad sympatiami lewicowymi w 2015 r. (czterokrotnie), tak przeważają i dziś, choć mniej wyraźnie (36% wobec 22%). W przypadku młodych kobiet w 2015 r. również obserwowano przewagę identyfikacji prawicowych nad lewicowymi (dwukrotną), jednak już w kolejnym roku spadła ona do zaledwie kilku punktów procentowych. W 2019 r. sympatie lewicowe po raz pierwszy przeważyły w tej grupie nad prawicowymi (19% wobec 14%), a w 2020 r. ich odsetek wzrósł jeszcze dwukrotnie, osiągając pułap 40% (wobec 17% deklaracji poglądów prawicowych).
Poglądy młodych Polaków spolaryzowały się. W 2020 r. wzrosły, choć nierównomiernie, zarówno odsetki badanych o poglądach lewicowych, jak i prawicowych, a spadły odsetki centrystów oraz niezdecydowanych. Szczególnie wyraźnie widać tę zmianę w grupie młodych kobiet. Jeszcze w 2019 r. z poglądami lewicowymi lub prawicowymi utożsamiało się zaledwie 33% spośród nich (wobec 46% wśród młodych mężczyzn) – w 2020 r. odsetek ten wzrósł już do 57% (wobec 58% wśród młodych mężczyzn).
Najwyższy odsetek autoidentyfikacji lewicowych obserwowany jest w największych miastach (43%), a najniższy – na wsi (25%).
CBOS zwraca jednak uwagę, że ogólny wzrost deklaracji poglądów lewicowych wśród młodych Polaków zaznaczył się wszędzie i nie ominął również mniejszych miejscowości. Najsilniejsze, około dwukrotne wzrosty odnotowano w małych miastach liczących do 20 tys. mieszkańców (z 12% do 30%), w miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców (z 19% do 36%), a także na wsi (z 12% do 25%).
Pracownia wskazuje, że zgodnie z ogólnym trendem polaryzacyjnym wszędzie wzrosły także odsetki deklaracji prawicowych wśród najmłodszych badanych. Co ciekawe, najwyższy wzrost miał miejsce w największych miastach (z 18% do 33%). O 11 pkt procentowych wzrósł też odsetek autoidentyfikacji prawicowych w najmniejszych miastach (z 16% do 27%), w pozostałych kategoriach miejscowości wzrosty utrzymywały się na poziomie 1–2 punktów.
Skąd wzrost deklaracji poglądów lewicowych wśród młodych Polek? „Można przypuszczać, że za wyraźniejszą przemianą światopoglądową młodych kobiet stoją żywsze reakcje na toczące się w 2020 roku spory polityczne wokół praw społeczności LGBT oraz prawa aborcyjnego. Widoczna tendencja do polaryzacji poglądów również zaznaczyła się o wiele silniej wśród młodych kobiet, co świadczyłoby o ogólnym wzroście zainteresowania tej grupy życiem publicznym” – komentuje wynika badania autor opracowania Jonathan Scovil z CBOS.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.