Znakomita książka o Wyspie Wielkanocnej
31 marca 2013 | 13:16 | mp / pm Ⓒ Ⓟ
Na rynku księgarskim ukazała się znakomita pozycja autorstwa prof. Zdzisława Jana Ryna: „Wyspa Wielkanocna. Eskulap na Rapa Nui”.
Jest to świetna, napisana w pasjonujący sposób publikacja lekarza, badacza i podróżnika, dzięki której czytelnik ma szansę poznać jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi.
Rapa Nui z trzydziestoma tysiącami obiektów archeologicznych, w tym niemal tysiącem posągów moai, uchodzi za największe na świecie muzeum pod gołym niebem. Na oblanej wodami Pacyfiku niewielkiej, wulkanicznej wyspie, w tysiącletniej izolacji, rozwinęła się oryginalna kultura, z tradycyjnym językiem, zwyczajami i medycyną.
"Ludzie żyli tu szczęśliwie do czasu gdy zostali "odkryci" przez cywilizację. Z zewnątrz przywleczono choroby zakaźne, trąd i używki. Przemocą porwano półtora tysiąca tubylców do niewolniczej pracy na kontynencie. W krytycznym okresie pozostało ich 111. Mimo kosmicznego osamotnienia żyli nadzieją, że nie są jedynymi istotami na Ziemi. Energię czerpali z wiary w siły nadprzyrodzone, które nazywali mana i tabu. Mam nadzieję, że ta książka będzie wyrazem podziwu i uznania dla mieszkańców Te Pito o Te Henua w ich zmaganiu o odrodzenie tożsamości polinezyjskiej, a równocześnie wsparciem w poszukiwaniu godnego miejsca na mapie współczesnego świata. To nie ja pokochałem wyspę, to Rapa Nui zawładnęła mną całkowicie" – pisze we wstępie Zdzisław Jan Ryn
Lekarz psychiatra, naukowiec, ambasador, alpinista, eksplorator – trudno zliczyć zawody i pasje Prof. Ryna. Urodzony w Szczyrku, nie wyobrażał sobie świata bez gór. Uczeń prof. Antoniego Kępińskiego, kontynuował prace badawcze swojego mistrza poświęcone skutkom traumy spowodowanej pobytem w obozach koncentracyjnych. Jako lekarz uczestniczył w wielu wyprawach wysokogórskich. W wolnej Polsce został ambasadorem RP w Chile, Boliwii i Argentynie. Napisał monumentalną biografię Ignacego Domeyki. Jako naukowiec poświęcił się badaniom kultury i medycyny Indian. Współpracuje z uniwersytetami i instytucjami naukowymi na całym świecie. Został członkiem wielu prestiżowych organizacji.
Prof. Ryn był inicjatorem wielu międzynarodowych przedsięwzięć naukowych i badawczych. Jednym z nich były wyprawy na Wyspę Wielkanocną polskich badaczy i speleologów. "Z tym magicznym miejscem na kuli ziemskiej związały się – w niewytłumaczalny sposób – ostatnie lata mojego życia, za co niech Bogu będą dzięki" – mówił.
Zdzisław Jan Ryn, (ur. 1938 r.) – profesor psychiatrii w Collegium Medicum UJ, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Członek Honorowy wielu towarzystw naukowych. Dr h.c. Universidad Cientifica del Sur w Limie. Autor i/lub edytor 32 książek i 430 artykułów naukowych. Członek The Exlorers Club (FI`99). Lekarz wypraw wysokogórskich w Kaukaz, Hindu Kush i Andy. Badacz medycyny i antropologii Indian Ameryki Łacińskiej. Kierownik naukowy wypraw na Wyspę Wielkanocną (1995-2010). Członek Honorowy Polish-American Travelers Club. Ambasador RP w Chile, Boliwii (1991-1996) i Argentynie (2007-2008). Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Odznaczenia: Cruz Grande Orden de Merito de Chile, Bene Meritus Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Nagroda Augusto Castelló Roca w medycynie górskiej (Hiszpania).
„Wyspa Wielkanocna. Eskulap na Rapa Nui”, Wydawnictwo: Medycyna Praktyczna, Kraków 2013.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.