Znamy laureatów Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera
28 października 2020 | 14:40 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Robert Piłat, Aleksandra Domańska i Marina Hulia zostali laureatami 20. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. prof. Józefa Tischnera. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym.
Od 2001 roku w ramach konkursu wyróżniane są osoby zajmujące się trzema pozornie odległymi od siebie obszarami, czyli myślą filozoficzną, publicystyką komentującą rzeczywistość polityczną oraz działalnością społeczną. Laureaci kontynuują myśl księdza Józefa Tischnera, który potrafił łączyć te odrębne światy.
Jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura oraz Henryk Woźniakowski podczas posiedzenia 16 września 2020 r. nagrodziło Roberta Piłata w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości”. Wyróżniony został za książkę „O rozsądku i jego szaleństwach”, w której przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu. „Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością” – głosi werdykt.
Aleksandra Domańska została wyróżniona w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Nagrodzono ją za książkę „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”, w której bada historyczne przyczyny podziałów wśród Polaków. „Wskazuje na skłonność do gloryfikacji klęski i związany z nią trwały uraz do sił postrzeganych jako obce. Aleksandra Domańska szkicuje barwny, zaktualizowany Polaków portret własny” – uzasadniają swój wybór jurorzy.
Marinę Hulię doceniono w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. Została ona wyróżniona za działalność na rzecz uchodźców i więźniów. „Marina Hulia budzi wrażliwość na los innych narodów i pomaga budować Polskę dla ludzi, a nie tylko dla Polaków” – podkreślono w komunikacie jury.
Tegoroczna edycja jest podwójnie wyjątkowa: świętujemy jubileusz 20-lecia przyznawania Nagrody, ale też borykamy się z pandemią, która uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnej, gromadzącej setki widzów gali. Na szczęście służą nam pomocą nowoczesne środki telekomunikacji, które pozwoliły nam odbyć burzliwe obrady Jury, a wkrótce pozwolą transmitować galę – mówi Łukasz Tischner, sekretarz Nagrody.
Jak podkreśla, tegorocznych laureatów łączy „wrażliwość na historię, czy raczej historie”.
Robert Piłat pokazuje, jak wiele możemy zaczerpnąć z mądrości dawnych myślicieli, z ich nadziei i z porażek, w jak znacznym stopniu pomagają nam dziś żyć. Aleksandra Domańska prowadzi nas w głąb polskiej historii, byśmy przejrzeli się w lustrze i umieli uczyć się na starych błędach. Marina Hulia wreszcie wyczula nas na konkretne historie ludzi: uchodźców, więźniów, osób wykluczonych, mobilizując do pomocy oraz przełamywania narodowych i społecznych stereotypów – wyjaśnia. Jego zdaniem, wszyscy są „w jakimś sensie niedzisiejsi, bo świetnie bronią się przed presją doraźności i cierpliwie robią swoje”.
Fundatorami Nagrody są Grupa ERGO Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 33 000,00 zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.
Retransmitowana w internecie gala wręczenia nagrody z udziałem kapituły i laureatów odbędzie się w sobotę 21 listopada o 17.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.