Drukuj Powrót do artykułu

Znamy laureatów Nagrody Orła Jana Karskiego

05.05.2017 , Warszawa / Towarzystwo Jana Karskiego / abd / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Towarzystwo Jana Karskiego

Syryjski franciszkanin o. Ibrahim Al Sabbagh i rabin Abraham Skórka z Buenos Aires zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego, przyznawanej od 2000 r. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 24 czerwca 2017 roku.

Komunikat Kapituły Nagrody Orła Jana Karskiego:

Pragniemy powiadomić, iż w tegorocznej edycji, przyznawanej od 2000 r. Nagrody Orła Jana Karskiego, jedynej ustanowionej przezeń za życia i tylko w swoim imieniu, podjęta została decyzja dotycząca dwóch tegorocznych Orłów.

Postanowieniem Kapituły, składającej się z Laureatów Nagrody w tym m.in. kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa Tadeusza Pieronka, ks. red. Adama Bonieckiego; byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, długoletniego dyrektora Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abrahama Foxmana, profesorów Karola Modzelewskiego i Juliana Kornhausera oraz Rodziny Jana Karskiego reprezentowanej przez jego bratanicę i córkę chrzestną dr. Wiesławę Kozielewską-Trzaskę – uhonorowane zostaje dzieło dwóch następujących wybitnych postaci.

Czytaj także: Jan Karski na Święto Niepodległości otrzymał awans generalski

W porządku alfabetycznym:

Duchowny rzymskokatolicki ksiądz Ibrahim Al Sabbagh, ze zgromadzenia Ojców Franciszkanów, proboszcz parafii Św. Franciszka w Aleppo, zostaje uhonorowany za „niesienie nadziei w świecie bez nadziei skazanym na obojętność”.

Duchowny żydowski rabin Abraham Skórka z Buenos Aires uhonorowany zostaje za „charyzmatyczne kapłaństwo dialogu judeochrześcijańskiego”.

Pierwszy z laureatów jest Syryjczykiem urodzonym i wychowanym w Damaszku, członkiem Zgromadzenia Franciszkańskiego. Na własną prośbę został skierowany do służby duszpasterskiej w ogarniętym wojną Aleppo.

Prowadząc parafię św. Franciszka dokonuje heroicznych aktów poświęcenia w ratowaniu życia, zdrowia i godności mieszkańców Aleppo. Jest autorem wstrząsającego pamiętnika swej misji „Chwila przed świtem”, bezprecedensowej kroniki wojny i nadziei. Papież Franciszek nakazał czytanie tej książki podczas rekolekcji wielkopostnych w Watykanie, cierpiącym w Aleppo przekazał zaś 100 tysięcy euro. Ojciec Święty uważa postawę franciszkanina z Aleppo za kwintesencję duszpasterstwa i postawy moralnej w dzisiejszym czasie bezduszności wobec cierpień i ofiar syryjskich.

Nie jest trudno dostrzec podobieństwo wojennej misji Jana Karskiego, który 75 lat temu starał się również ratować naród żydowski skazany na zagładę i napotykał podobny mur obojętności świata.

Rabin profesor Abraham Skórka, syn żydowskich emigrantów z Polski, rektor uczelni teologicznej i lider wspólnoty żydowskiej w Buenos Aires od wielu lat zaprzyjaźniony z kardynałem Jorge Bergoglio, który po wyborze na papieża przyjął imię Franciszka, od dziesięcioleci prowadzi dzieło dialogu judeochrześcijańskiego. Czynem dowodzi, iż nie ma alternatywy dla takiego dialogu, zaś wspólne wartości obu religii stały się jednym z najważniejszych czynników kreacji cywilizacyjnej przez stulecia i po czas dzisiejszy. Wspólne nauczanie Kardynała Bergoglio i Rabina Skórki stało się symbolem mądrości w zakreślaniu horyzontu funkcjonowania religii w świecie współczesnym. Finezyjnym tego dowodem jest ich wspólna książka „W niebie i na ziemi”, wydana także w Polsce.

Członek Kapituły, arcybiskup profesor Alfons Nossol komentuje:

„mieć nadzieję w świecie bez nadziei ” oraz być „ kapłanem dialogu ” – to naprawdę coś wielkiego, zasługującego na nagrodę! Bo dialog to „język macierzysty ludzkości, który z nieprzyjaciół czyni przeciwników, a tych pozwala przekształcić w przyjaciół”.

Z kolei profesor Julian Kornhauser podkreśla, iż najgłębsza solidarność z takimi ludźmi jak ojciec Ibrahim i rabin Abraham jest wyzwaniem i sprawdzianem dla nas samych.

Taka kompozycja tegorocznych Nagród jest także pokłonem wobec wartości wskazywanych współczesnemu światu przez papieża Franciszka, dotyczy bowiem dwóch bliskich mu, poprzez swe dzieło postaci – uzupełnia Waldemar Piasecki, przewodniczący wykonawczy Towarzystwa Jana Karskiego.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w terminie korespondującym z dniem urodzin Jana Karskiego, 24 czerwca br.

Wersja do druku

Przeczytaj także

03 maja 2017 12:37

Kościół na Wschodzie potrzebuje inwestycji w człowieka

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.