Znamy laureatów tegorocznej Nagrody im. ks. Tischnera
18 października 2022 | 13:29 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Zbigniew Nosowski, Grupa Granica i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej zostali laureatami Nagrody im. ks. Tischnera. Wręczenie wyróżnień odbędzie się 24 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera to jedyna nagroda w Polsce przyznawana nie tylko za pisarstwo, lecz również doceniająca zaangażowanie społeczne.
W tym roku wyróżnienie zostało przyznane w dwóch kategoriach: za książkę lub cykl publikacji, które stanowiłyby kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, oraz za działanie, czyli inicjatywy duszpasterskie lub społeczne, kierujące się wartościami głoszonymi przez ks. Józefa Tischnera.
W pierwszej kategorii nagrodę przyznano Zbigniewowi Nosowskiemu, redaktorowi naczelnemu „Więzi”. Za zaangażowanie społeczne zaś wyróżnione zostały Grupa Granica oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
Nagroda Wydawnictwa Znak i Grupy Ergo Hestia im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie jej patronowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka.
Do tej pory w gronie laureatów znaleźli się między innymi: Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, ks. Józef Krawiec, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Stefan Swieżawski, siostra Małgorzata Chmielewska.
W tym roku kategorie przyznawania nagrody ulegają uproszczeniu, a każdy z laureatów otrzyma statuetkę autorstwa Mariana Gromady oraz 50 tys. złotych.
W skład Kapituły Nagrody im. Tischnera wchodzą ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Piotr Maria Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner, Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski, a od tego roku dołączają do niej Wojciech Bonowicz i Paweł Dangel.
Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Do najbardziej znanych, tłumaczonych na wiele języków, książek należą „Myślenie według wartości”, „Polski kształt dialogu”, „Etyka solidarności”.Brał udział w słynnym zjeździe „Solidarności” w gdańskiej hali „Olivii”, gdzie – jako nieoficjalny kapelan związku – odprawiał Msze św. i głosił homilie.
Był założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. W 1999 roku otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie.
Jako filozof interesował się przede wszystkim problemami istnienia i teorii wartości, ale nie stronił od publicystyki, starając się dotrzeć swoimi przemyśleniami o Polsce, chrześcijaństwie i Kościele do jak najszerszego grona odbiorców. Przez lata publikował w „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”.Zmarł w Krakowie 28 czerwca 2001 r. w wieku 69 lat. Został pochowany w Łopusznej k. Nowego Targu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.