Znani rekolekcjoniści przygotują młodzież na ŚDM 2016
06 grudnia 2015 | 10:44 | pra / mz Ⓒ Ⓟ
Oficjalne rekolekcje „Dla nas i całego świata” rozpoczną się 12 grudnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Siedem kolejnych spotkań poprowadzą znani rekolekcjoniści, którzy przygotują młodych na Światowe Dni Młodzieży.
– Rekolekcje są „dla nas i całego świata”, ponieważ będziemy je transmitowali przez Internet na żywo, a później też tłumaczyli na języki, którymi posługujemy się podczas Światowych Dni Młodzieży – mówi ks. Rafał Marciak z sekcji pastoralnej Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Kapłan wskazuje, że rekolekcje podzielone zostały na trzy etapy. Pierwszy już trwa. – Poprosiliśmy duszpasterstwa akademickie Krakowa, żeby w ramach przygotowań do ŚDM, zajęły się postaciami świętych, którzy żyli w Krakowie, a których oni naśladują, albo chcą naśladować – mówi ks. Marciak i dodaje, że właśnie powstają filmiki o krakowskich świętych, które staną się częścią drugiego etapu rekolekcji.
Od grudnia do czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędzie się siedem spotkań transmitowanych na żywo w Internecie. Organizatorzy zaprosili gości z Polski i świata, którzy za każdym razem wprowadzą zebranych w Łagiewnikach oraz widzów w temat uczynków miłosierdzia i poprowadzą modlitwę. Uczestnicy rekolekcji obejrzą też materiał filmowy o krakowskich świętych, którzy pełnili omawiane uczynki. Będzie także celebrowana Msza św., po której rozpocznie się część ewangelizacyjna spotkania zakończona modlitwą uwielbienia. Każde spotkanie będzie rozpoczynało się o godz. 16.30 i potrwa łącznie ok. 4 godziny. W tym czasie w konfesjonałach łagiewnickiego Sanktuarium będą dyżurować kapłani – spowiedź będzie możliwa w różnych językach.
Każde spotkanie będzie miało podobny scenariusz. Poprowadzą je młodzi blogerzy Tomasz Adamski i Mateusz Ochman związani z portalem Stacja7. Pierwsze spotkanie w ramach rekolekcji „Dla nas i całego świata” zaplanowano na 12 grudnia. Gośćmi będą ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii. Temat stanowić będą uczynki: grzeszących upominać i głodnych nakarmić. A duszpasterstwa akademickie zaprezentują postacie św. Stanisława, biskupa i męczennika oraz Brata Alberta.
– Rekolekcje „Dla nas i całego świata” to wyjątkowy projekt, ponieważ stwarza szansę wspólnego przygotowania się młodych do ŚDM. Wierzymy, że im więcej osób w jednym momencie się modli w jednej intencji, to ta moc modlitwy jest większa. Bardzo na to liczymy, gdyż z biegiem czasu potrzeba nam coraz więcej modlitwy, bo wzrasta poziom naszego zaangażowania i ilość pracy – mówi Anna Wojna z sekcji pastoralnej i liczy, że rekolekcje będą dla wielu czasem osobistego nawrócenia.
Trzeci etap rekolekcji przewidziany jest w trakcie samych Światowych Dni Młodzieży. Duszpasterstwa akademickie, które przygotowały filmy o świętych, będą zapraszały pielgrzymów do odwiedzenia miejsc ich kultu. – Kiedy zaprosimy na Wawel do św. Jadwigi przed krzyż, to młodzi ludzie będą dawali świadectwo swojej wiary mówiąc, w jaki sposób można naśladować duchowość św. Jadwigi. Wiemy, że ona wpatrywała się w krzyż, kontemplowała krzyż. Młodzi Polacy będą swoim rówieśnikom pokazywać jak dziś się modlić – wyjaśnia ks. Marciak. – Jak pokażemy konfesjonał, w którym Jan Paweł II spowiadał jako biskup, to jakiś młody człowiek powie, czym jest dla niego spowiedź, jak się do niej przygotować, co to jest pięć warunków dobrej spowiedzi i jak ją dobrze przeżyć – dodaje szef sekcji pastoralnej.
Kolejnymi rekolekcjonistami przygotowującymi młodzież do ŚDM będą m.in. ks. Michał Olszewski SCJ, o. Adam Szustak OP, José Prado Flores i Ulf Ekman.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.