Znieczulica sumienia najgroźniejszą chorobą współczesnego świata
27 listopada 2011 | 21:26 | mag Ⓒ Ⓟ
Znieczulica sumienia to jedna z najgroźniejszych chorób współczesnego świata – powiedział dziś abp Henryk Hoser podczas uroczystości poświęcenia sanktuarium Ojca Pio na warszawskim Gocławiu.
W homilii abp Hoser przypomniał, że życie chrześcijanina jest adwentem czyli oczekiwaniem na przyjście Pana. „Możemy zatem żyć nadzieją bo idziemy na spotkanie z Tym, który zaspokaja wszystkie potrzeby ludzkiego serca” – zaznaczył biskup warszawsko-praski.
Odwołując się do słów Pawła VI podkreślił, że tylko wtedy zrozumiemy nasze człowieczeństwo jeśli popatrzymy na nie w Bożej perspektywie, ponieważ jesteśmy stworzeni i ukształtowani na obraz Boga i dlatego jedynie On wie jak powinniśmy postępować – tłumaczył bp warszawsko-praski.
Odwołując się do słów św. Augustyna abp Hoser pokreślił, że wewnętrzna bieda to jedna z najgorszych nędz dotykających człowieka. Uśpienie sumienia, jego paraliż to jedna z najgroźniejszych chorób naszego społeczeństwa, kraju i współczesnego świata – ocenił arcybiskup.
Podkreślił też, że zadaniem Kościoła jest pomoc w formowaniu właściwego sumienia, bowiem przypomina gdzie jest dobro, a gdzie zło.
Konsekwencją oderwania zachodnich społeczeństw od moralności są działania godzące w ludzkie życie, rodzinę, małżeństwo i godność osoby – powiedział biskup warszawsko-praski. „Jesteśmy już tego świadkami także w Polsce. Jeszcze niedawno nikt sobie nie wyobrażał, że możemy dojść do zakwestionowania wartości uniwersalnych i zawsze istniejących” – dodał.
W myśl rozpoczynającego się nowego roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem” – abp Hoser zachęcał wiernych do odkrywania że Kościół jest rzeczywiści domem, w którym każdy może czuć się u siebie i za który jest odpowiedzialny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.