Zniszczona wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” powróciła do Rejowca
01 grudnia 2020 | 16:42 | gs | Rejowiec Ⓒ Ⓟ
Zniszczona w nocy z 21 na 22 listopada wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” została na nowo przygotowana i od 28 listopada jest prezentowana przy kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu. Stało się to możliwe dzięki szybkiej akcji Oddziału IPN w Lublinie oraz Biura Edukacji Narodowej IPN.
Jak zaznaczył proboszcz parafii św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu ks. Jacek Jakubiec, wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych. W jej ponowny montaż zaangażowane były głównie osoby młode, co – jak dodał – jest budującym świadectwem.
Piotr Majewski z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest inicjatorem wystawy w Rejowcu, przyznał, że wśród chętnych do pomocy przy ponownej ekspozycji było m.in. małżeństwo z dziećmi. Ks. Jacek Jakubiec zwrócił uwagę, że choć zniszczenie wystawy było przykrym wydarzeniem, to obecnie ma ona jeszcze większe oddziaływanie społeczne: wiele osób może podjąć refleksję nad prezentowaną na wystawie treścią wskazującą na uniwersalny wymiar nauczania społecznego Kościoła.
Akt wandalizmu z Rejowca był wielokrotnie przywoływany w środkach masowego przekazu. Nie brakowało również odniesień i komentarzy znanych osób w tej sprawie, która wzbudziła społeczne poruszenie, zwłaszcza tych, dla których ataki na miejsca kultu nie są obojętne.
Służby nadal prowadzą czynności w kierunku ustalenia sprawców dewastacji poprzedniej wystawy.
Parafia w Rejowcu to już kolejne miejsce, gdzie dzięki Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” prezentowana jest wspomniana ekspozycja. Wcześniej gościła ona m.in. w ramach organizowanych przez wspomniane stowarzyszenie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie. W tym roku będzie jeszcze prezentowana m.in. w Dęblinie.
Wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN wraz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Powstała z okazji przypadającego w październiku 2018 r., 70-lecia prymasowskiej nominacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a także 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Prezentuje archiwalne zdjęcia oraz cytaty wspomnianych rodaków, które dotyczą konkretnych wartości, a także pojęć będących filarami – jak nazwał to św. Jan Paweł II – „gramatyki życia” jednostek i całych społeczności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.