Żołnierskie zaduszki w katedrze polowej Wojska Polskiego
05 listopada 2020 | 09:52 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Niech udział w świętej Eucharystii, którą ofiarujemy za poległych i zmarłych żołnierzy, pracowników wojska oraz zmarłych z naszych rodzin będzie czasem szczególnej modlitwy za tych, którym tak wiele zawdzięczamy – zachęcał podczas Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Eucharystii w intencji poległych i zmarłych żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej. Po Mszy św. w krypcie katedry polowej złożone zostały kwiaty i zapalony znicz.
Mszę św. poprzedziło nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, w którym polecano poległych i zmarłych żołnierzy. W ich intencji odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, odczytano także nazwiska żołnierzy, kapelanów, pracowników wojska, bliskich z rodzin wojskowych, którzy odeszli w minionym roku. Modlitwę poprowadził ks. por. Mateusz Korpak, wikariusz katedry polowej. Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego.
W homilii bp Guzdek, że listopad to szczególny miesiąc, w którym uświadamiamy sobie prawdę o przemijalności i wdzięczności wobec naszych przodków. – W tych listopadowych dniach pamięć o tych, którzy już odeszli łączy wierzących i niewierzących. Jednak wyznawcy Chrystusa nie ograniczają się jedynie do pamięci. Tu chodzi o coś więcej – o zbawienie i życie wieczne w obecności Boga – powiedział. Hierarcha przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który na kartach „Tryptyku rzymskiego”, podkreślał, że „przemijanie ma sens”. – Owszem, czasu nie zatrzymamy, ale możemy nadać mu sens. Przestrzeń naszego życia można wypełnić miłością, dobrem i prawdą – służbą Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Wtedy życie nasze nabiera sensu – powiedział bp Guzdek.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że celebrując w katedrze polowej zaduszki „wspominamy bohaterów narodowych, wybitnych żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny w powstaniach i przelewali krew »za wolność naszą i waszą« na frontach wielu wojen”. – Dziś pragnę wspomnieć ponad dwa tysiące polskich pilotów z okresu II wojny światowej, których groby rozsiane są po całym świecie. Ponad czterystu z nich nie ma własnej mogiły. W roku 80. rocznicy bitwy o Anglię w sposób szczególny przywołuję legendę polskiego lotnictwa śp. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego. W tym roku mija 105. rocznica jego urodzin. Ten wybitny as polskiego lotnictwa wyróżniał się profesjonalizmem i niezwykłą odwagą w czasie II wojny światowej, broniąc polskiego nieba we wrześniu 1939 roku, a później w bitwie o Anglię – powiedział bp Guzdek.
Biskup polowy przypomniał, że od 1953 r. 115 tys. żołnierzy uczestniczyło w misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami kraju, a 119 zapłaciło za to cenę najwyższą. – Polscy żołnierze, parafrazując słowa św. Pawła Apostoła z Listu do Rzymian, nie żyli dla siebie i nie umierali dla siebie. Ufamy, że kiedy odeszli na wieczną wartę, spotkali miłosiernego Boga, który ofiarę ich życia nagrodził życiem wiecznym – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy zachęcił, aby pamięć o zmarłych i poległych stanowiła dla żyjących wezwanie do życia zgodnego z ewangelicznym prawem miłości. – Niech udział w świętej Eucharystii, którą ofiarujemy za poległych i zmarłych żołnierzy, pracowników wojska oraz zmarłych z naszych rodzin będzie czasem szczególnej modlitwy za tych, którym tak wiele zawdzięczamy. Niech się stanie także czasem pytania o szlachetność naszych serc oraz dobre słowa i czyny, za które Bóg nagrodzi niebem a ludzie wdzięczną pamięcią – powiedział.
W modlitwie wiernych odczytanej przez oficera Pułku Reprezentacyjnego WP wspomniani zostali uczestnicy powstań narodowych, żołnierze misji pokojowych i stabilizacyjnych, członkowie podziemia niepodległościowego oraz żołnierze i pracownicy wojska Garnizonu Warszawa, którzy zmarli w minionym roku. Zabrzmiał utwór „Cisza”, a żołnierze Pułku Reprezentacyjnego oddali salut sztandarem.
Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów wojskowych, z ks. płk Bogdanem Radziszewskim, wikariuszem generalnym biskupa polowego i ks. Janem Dohnalikiem, kanclerzem Kurii Ordynariatu Polowego. Liturgia była transmitowana w Internecie na stronach katedry polowej, ordynariatu polowego oraz w mediach społecznościowych.
Po zakończonej Mszy św. uczestnicy zeszli do krypty katedry polowej, w której spoczywają m.in. abp. Stanisław Gall, pierwszy Biskup Wojsk Polskich, bp Władysław Bandurski, bp Tadeusz Płoski, ks. płk Jan Osiński oraz generałowie Sił Powietrznych: gen. bryg. pil. Mateusz Iżycki, gen. bryg. pil. Ludomił Antoni Rayski i gen. bryg. pil. Stanisław Ujejski. Ordynariusz Wojskowy odmówił modlitwę w ich intencji, a następnie żołnierze Pułku Reprezentacyjnego złożyli w krypcie wiązankę kwiatów oraz znicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.