Żołnierze i funkcjonariusze modlili się na Przeprośnej Górce k. Częstochowy
14 sierpnia 2016 | 12:42 | kos Ⓒ Ⓟ
W ostatnim dniu XXV Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, uczestniczący w niej pątnicy spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. wieńczącej 10-dniowy marsz na Jasną Górę. W kończącej się dziś pielgrzymce wzięło udział ponad 400 osób z Polski, USA, Litwy, Słowacji i Chorwacji.
Święta Górka Przeprośna k. Częstochowy zwana jest Górą Pojednania Narodów ze względu na pielgrzymujących tu wraz z kadrą dowódczą żołnierzy z różnych krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Znajduje się tu Sanktuarium św. Ojca Pio nazywane „polskim San Giovanni Rotondo”.
Na początku liturgii ks. płk Zenon Surma, przewodnik pielgrzymki, przywitał przybyłych gości i podziękował wszystkim za udział w pielgrzymce m.in. wiceministrowi obrony narodowej Bartoszowi Kownackiemu i gen. bryg. Adamowi Joksowi, dowódcy Wielonarodowej Brygady w Lublinie.
Ks. płk Surma wyraził wdzięczność płk. Zbigniewowi Powęsce, zastępcy szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych za pomoc w zorganizowaniu logistycznej części pielgrzymki a towarzyszącym pątnikom w mundurach 13 kapelanom za ich posługę sakramentalną. Podkreślił, że w tym roku pątnicy szczególnie wzięli sobie do serca hasło pielgrzymki: "Effatha – Otwórz się!". – Przeżywamy w tym wyjątkowym czasie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 1050. rocznicę Chrztu Polski a niedawno Światowe Dni Młodzieży. Hasło tegorocznej pielgrzymki przypomniało nam konieczność otwarcia się na drugiego człowieka i działanie Miłosierdzia Bożego w naszym życiu – podkreślił.
Podczas Mszy św. wierni modlili się w intencji Moniki i Bogdana, którzy dokładnie rok temu w sanktuarium na Przeprośnej Górce zawarli związek małżeński, podczas podobnej Mszy św. kończącej pielgrzymkę wojskową. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Obecna była także Kompania Reprezentacyjna z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.
W homilii bp Guzdek nawiązując do słów Maryi z Kany Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" podkreślił, że pielgrzymka na Jasną Górę służy temu, aby usłyszeć głos Boga, przekazany za pośrednictwem Maryi. Według niego warunkiem jest otwarcie się na działanie łaski Bożej.
Ordynariusz wojskowy przypomniał innego pielgrzyma, który podczas drogi na Jasną Górę, jako dziennikarz przeżył nawrócenie – był nim Władysław Reymont. – "Pielgrzymka do Jasnej Góry" była pierwszą książką, którą młody autor zwrócił na siebie uwagę czytelników. Ten spędzony w drodze na Jasną Górę czas przemienił go wewnętrznie – przekonywał.
Biskup polowy powiedział, że "Bóg nie włamuje się do naszych serc, ale czeka aż człowiek otworzy się na jego działanie". – Wiara i wolność to dwie siostry bliźniaczki – podkreślił.
Zdaniem ordynariusza wojskowego trzy warunki, trzy słowa klucze pozwolą na spotkanie człowieka z Bogiem. Pierwszym z nich jest otwarcie się na Słowo Boże, odczytywane z Pisma świętego i głoszone przez kapłanów. Drugim warunkiem jest gorliwa modlitwa, która nie tylko wiąże się z mówieniem, ale przede wszystkim z próbą wsłuchania się w to czego oczekuje od nas Bóg. Trzecim słowem-kluczem jest sakrament. Biskup Polowy zwrócił uwagę na sakrament miłosierdzia i znów nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki "Otwórz się!". Przywołując słowa zawarte w "Dzienniczku" św. siostry Faustyny, dotyczące owocnego korzystania z sakramentu pokuty bp Guzdek przestrzegał m. in. przed nieszczerą spowiedzią.
Przekonywał, że tylko szczera postawa, pełne otwarcie podczas rozmowy ze spowiednikiem pozwoli na spotkanie z Bogiem. – Kiedy życie będziecie budować na fundamencie prawdy, wygracie je – podkreślił.
Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem, bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych i bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej oraz kapelani towarzyszący żołnierzom w drodze. Ordynariusze polowi otrzymali za kolejny już udział w pielgrzymce od bp. Guzdka "Medale bł. ks. Jerzego Popiełuszki". Biskup Rabek uczestniczył w wojskowej pielgrzymce na Jasną Górę po raz 10, natomiast biskup Spencer po raz czwarty.
Na Mszy św. obecni byli także m.in. gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który żegnał wyruszających 5 sierpnia w drogę pielgrzymów, gen. dyw. Leszek Surawski, Inspektor Wojsk Lądowych oraz Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy. Obecni byli również przedstawiciele armii zagranicznych biorących udział w pielgrzymce ze Stanów Zjednoczonych, Litwy i Chorwacji, a także delegacje służb mundurowych: Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej.
Po Mszy św. biskupi oraz towarzyszący im goście rozmawiali z pątnikami o trudach pielgrzymki, była to także okazja do wspólnych zdjęć i krótkiego wypoczynku przed wymarszem do Częstochowy.
Grupa ponad 400 żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej wyruszyła z Przeprośnej Górki na ostatni etap prowadzący częstochowską Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Tam, przed Cudownym Obrazem nastąpi akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, kapłanów i osób cywilnych, związanych w różny sposób z formacjami mundurowymi.
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.
Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze z Niemiec, a także Litwini, Ukraińcy i Chorwaci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.