Żory: konferencja naukowa o św. Hildegardzie z Bingen
03 października 2015 | 23:29 | ks. sk, aw Ⓒ Ⓟ
Modlitwa, muzyka, medycyna – w te trzy tematy układała się konferencja naukowa, która miała miejsce w domu parafialnym przy parafii św. Brata Alberta w Żorach-Kleszczówce.
Blisko pięćdziesiąt osób uczestniczyło w konferencji naukowej pt. „Wokół koncepcji zdrowia u św. Hildegardy z Bingen (1098-1179)” zorganizowanej i współprowadzonej przez ks. dr. Wiesława Hudka, przewodniczącego Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej.
– To wydarzenie wpisuje się jako impreza towarzysząca festiwalowi "Fide et amore", który w tym roku jest organizowany już po raz dziewiąty – mówi dyrektor artystyczny festiwalu.
Pomiędzy poszczególnymi wykładami miała miejsce wspólna modlitwa śpiewami opracowanymi przez św. Hildegardę oraz zajęcia warsztatowe.
Część wykładowa rozpoczęła się od wykładu mgr Jolanty Zajdel – "Filary zdrowia wg św. Hildegardy z Bingen". Prelegentka podkreślała, że harmonię zapewnia zgoda: z Bogiem, drugim człowiekiem oraz naturą. Mówiła też o potrawach, o których pisała św. Hildegarda. Mniszka wymienia w swoich notatkach m.in. orkisz, koper włoski czy kasztany jadalne jako podstawowe produkty żywieniowe.
Drugi wykład, "Filozoficzne podstawy spojrzenia na zdrowie u św. Hildegardy z Bingen", wygłosiła prof. Małgorzata Kowalewska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina. Prelegentka starała się ukazać św. Hildegardę jako kobietę, która uprawiała filozofię i teologię, dzięki którym bardzo mocno stąpała po ziemi. Docenił to Benedykt XVI ogłaszając ją doktorem Kościoła (posiada ten tytuł jako czwarta kobieta w historii).
Ostatni wykład, "Muzykoterapia, a twórczość św. Hildegardy jako droga do zdrowia" wygłosił ks. Wiesław Hudek. Wskazał na powiązania XII wiecznej intuicji św. Hildegardy z obecnie stosowaną praktyką m.in. w Federacji Pueri Cantores. – Przez śpiew i liturgię kształtuje się dojrzała osobowość i głębokie chrześcijaństwo – mówił prelegent.
Uczestnicy mieli możliwość uczczenia relikwii św. Hildegardy podczas modlitwy, która była oparta o śpiewy skomponowane przez Mniszkę. W kościele św. Brata Alberta wykonała je Maria Klich, członkini zespołu Flores Rosarum. Podczas nabożeństwa odmówiono również litanię do św. Hildegardy, jak i odśpiewano specjalnie ułożony hymn ku Jej czci.
Św. Hildegarda – benedyktynka, wizjonerka, autorka dzieł teologicznych, lekarka, pisarką i kompozytorką oraz
znawczyni ówczesnych nauk przyrodniczych, urodziła się 16 września 1098 w Bermersheim w Hesji jako dziesiąte dziecko wysokiego urzędnika cesarskiego. Od wczesnych lat dziecięcych wychowywała się w opactwie benedyktyńskim w Disibodenbergu. W wieku 15 lat Hildegarda zdecydowała się na prowadzenie życia mniszego. Od młodości doznawała mistycznych wizji. W 1147 założyła klasztor w Rupertsbergu k. Bingen nad Renem. W 1165 powołała do istnienia filialny klasztor w Eiblingen k. Rudesheimu. Tam też zmarła 17 września 1179.
Zachowało się wiele jej dzieł z dziedziny religii, medycyny, muzyki, etyki i kosmologii, cieszących się obecnie dużą popularnością. Na szczególną uwagę zasługuje trylogia: „Scivias” (1141-51), „Liber vitae meritorum” (1158-63) i „Liber divinorum operum simplicis hominis” (1163-73). Zachowało się też ok. 300 jej listów kierowanych m.in. do papieża, Bernarda z Clairvaux i cesarza Fryderyka Barbarossy.
Hildegarda z Bingen interesowała się również przyrodą, była pierwszą badaczką niemieckiej fauny i flory. Do dziś cieszą się popularnością formułowane przez nią zasady medycyny naturalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.