Żory: Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej
18 marca 2018 | 10:49 | ks.sk | Żory Ⓒ Ⓟ
Już po raz trzynasty zorganizowano w Żorach Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. W tym roku w przeglądzie wzięło udział dziesięć zespołów.
Nagrodą Grand Prix festiwalu jest pozłacana statuetka „Piety”, którą każdorazowo funduje metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz proboszcz parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach ks. Stanisław Gańczorz. W tym roku powędrowała ona do Suszca, gdzie przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika działa schola „Canticum Novum” pod dyrekcją Szymona Cichonia.
Ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów poprzedziła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka. W homilii pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej przypomniał, że podstawową zasadą przyświecającą chórom jest oddawanie czci Bogu. – Przez wasz śpiew przybliżacie innym tajemnicę samego Boga. Czyńcie to na Jego chwałę – mówił.
Odnosząc się do słów homilii, przewodniczący jury ks. dr Wiesław Hudek przypomniał, że to właśnie „misja jest najważniejsza”. – Nie konkurs jest istotą, ale to, co chcecie przekazać śpiewem jest ważne.
Wśród zespołów, które przyjechały do Żor, nagrodzona została także parafialna schola liturgiczna działająca przy parafii p.w. św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej, pod dyrekcją Artura Gogolina. Drugie miejsce zajęła schola liturgiczna „Gaudete” z Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach, którą prowadzi Paweł Płoskoń. Trzecie miejsce przypadło Żeńskiemu Zespołowi Wokalnemu działającemu przy parafii p.w. Bożego Ciała w Bytomiu – Miechowicach pod dyrekcją Marty Giglok.
Warto nadmienić, że sam festiwal ma charakter ekumeniczny, a drugą nagrodę w festiwalu funduje biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Marian Niemiec. W samym konkursie wzięły udział także dwa chóry z parafii ewangelickich: ze Zgierza oraz Bydgoszczy.
Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pasyjnej i Pokutnej organizowany jest w Żorach od 2004 roku. W czasie swojej historii miał dwukrotnie roczną przerwę. Jest to jedyny festiwal o takim charakterze w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.