XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej we wnętrzach zabytkowego kościółka
15 lipca 2024 | 13:03 | jg | Zubrzyca Górna Ⓒ Ⓟ
Od koncertu „Muzyczne Rodziny” rozpoczął się w niedzielny wieczór 14 lipca XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej. Wydarzenie kulturalne odbywa się w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, gdzie został przeniesiony drewniany i zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Śnieżnej z Tokarni.
Dla licznej publiczności zagrały połączone siły artystów z rodziny Borrelli z Rzymu i Leksyckich z Zubrzycy Górnej. Maria Dominika Wachałowicz – Kiersztyn, dyrektor Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej wyraziła wielką wdzięczność muzykom za niedzielny koncert. – W ten wakacyjny czas mamy możliwość obcować z dziełami Mozarta czy Boccherini’ego. Odpoczywamy od upałów, ale też może wyobrażamy sobie, że takimi dźwiękami zostaniemy powitani w niebie – podkreślała Maria Dominika Wachałowicz-Kiersztyn.
W programie znalazły się nieco dłuższe utwory: Wolfganga Amedeusza Mozarta – Kwartet fletowy D-dur, KV 285 oraz Kwintet smyczkowy nr 2, g-moll, KV 516. Na zakończenie artyści sprawili wszystkim muzyczną niespodziankę, wszak licznie zebranych słuchaczy zabrali na nocą podróż do XVIII-wiecznego Madrytu. Zaprezentowali bowiem utwór Luigi’ego Boccherini’ego – Kwintet smyczkowy Musica notturna delle strade di Madrid (Nocna muzyka ulic Madrytu).
Następny koncert zaplanowano na sobotę 20 lipca na godz. 17.00. Nosić on będzie tytuł „Mistrz i Uczeń”, wystąpią uczestnicy Babiogórskich Eksploracji Wiolinistycznych – młodzi instrumentaliści, laureaci konkursów muzycznych. Zakończenie festiwalu odbędzie się podczas 22. Święta Borówki. W niedzielę 28 lipca od godz. 17.00 z koncertem „Bałkańskie ścieżki w muzyce kameralnej” wystąpi zespół Lex-Family-Ensemble, Michał Skiba – kontrabas i zaproszeni goście.
Wszystkie koncerty odbywają się w kościele na terenie Skansenu w Zubrzycy. Wstęp jest wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.