Żurawica upamiętniła swojego rodaka śp. bp. Kazimierza Ryczana
08 grudnia 2017 | 22:42 | pab | Żurawica Ⓒ Ⓟ
W Żurawicy koło Przemyśla w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP abp senior Józef Michalik poświęcił tablicę upamiętniającą pochodzącego z tej parafii śp. bp. Kazimierza Ryczana. Uroczystość odbyła się 8 grudnia.
W nawiązaniu do przeżywanej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny emerytowany metropolita przemyski mówił o godności i sile kobiety. – Dramatem jest, jeśli człowiek, a szczególnie kobieta, nie odkryje w sobie tej godności i mocy, która polega na dobroci, na szlachetności, na pięknie duchowym. Ma imponować Panu Bogu i ludziom, i podejmować wysiłek wydobywania tego duchowego piękna – podkreślił.
Kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że moralna siła kobiety ujawnia się przez świadomość tego, że Bóg jej powierzył w szczególny sposób los człowieka. – Żeby sama była wrażliwa i umiała wydobywać z innych wrażliwość – stwierdził. – Ona tworzy człowieka w człowieku, wydobywa z człowieka tę najwrażliwszą strunę – mówił.
Czytaj także: Zmarł bp Kazimierz Ryczan – biskup senior kielecki
Bp Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował m.in. jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.
17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Franciszka Macharskiego oraz abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego. Ingres do bazyliki katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 r.
Na emeryturę przeszedł w 2014 r. Zmarł 13 września 2017 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.