Związek Harcerstwa Polskiego podsumowuje Białą Służbę podczas ŚDM
01 sierpnia 2016 | 10:16 | mkub, ZHP Ⓒ Ⓟ
195 patroli pieszych, 14 punktów medycznych, czyli zaangażowanie ponad tysiąca harcerzy – wolontariuszy – oto wymiar Białej Służby ZHP na Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 pełnionej przez siedem dni – od poniedziałku 25 lipca do niedzieli 31 lipca.
Harcerze z ZHP pełnili służbę medyczną oraz wspierali organizację najważniejszych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, m.in. podczas Mszy świętej oraz Drogi Krzyżowej na Błoniach oraz czuwania i Mszy świętej Posłania w Campus Misericordiae w Brzegach.
Od 25 lipca harcerskie patrole można było spotkać również na dworcach, w parkach, głównych placach miasta, w miejscach sakralnych, a wieczorami na różnych przedsięwzięciach w ramach Festiwalu Młodych – łącznie w ponad 20 miejscach. Liczba patroli pieszych z dnia na dzień rosła, finalnie osiągając 195 patroli pieszych i 14 punktów medycznych podczas uroczystości w Brzegach.
Najtrudniejszą służbą okazała się ta w Brzegach. Harcerska służba medyczna zabezpieczała wszystkie sektory i trwała 30 godzin.
Przed ratownikami zostało postawione bardzo duże wyzwanie. Dla większości z nich było to pierwsze tak duże zabezpieczenie medyczne. Było dużo wyrzeczeń na tej służbie, chociażby fakt, że harcerze nie pojechali na spotkanie wolontariuszy z papieżem w Tauron Arenie, ponieważ wielu ludzi potrzebowało ich pomocy w Brzegach. Kulminacja była popołudniu, po Mszy świętej, kiedy w szpitalach zabrakło rąk do pracy i ratownicy nie nadążali z udzielaniem pierwszej pomocy. Na szczęście, po kilkunastu minutach udało się opanować sytuację. – Było mnóstwo pracy, ale każdy wrócił z satysfakcją, że komuś uratował życie. Z Brzegów wróciliśmy zadowoleni z siebie, a najbardziej jesteśmy dumni z najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ratownictwem. Dla mnie są bohaterami – mówił szef służby medycznej ZHP phm. Rafał Olszewski.
Centrum harcerskiego życia zlokalizowane było na terenie gminy Michałowice. W trzech miejscowościach: Więcławice Stare, Michałowice i Raciborowice zamieszkało łącznie ponad 800 wolontariuszy ZHP oraz 165 pielgrzymów, w tym 101 z zagranicznych organizacji skautowych (m.in. z Francji, Włoch, Argentyny i Portugalii).
Biała Służba powstała w 1983 r. na bazie oddolnego ruchu odnowy polskiego harcerstwa, po tym jak władza rozbiła w 1982 r. KIHAM (Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego). W czasie pierwszej Białej Służby, która zorganizowana została na czas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w dniach 18-19 czerwca 1983 r. w Częstochowie przebywały 2 tys. harcerzy. Udzielali pierwszej pomocy medycznej, organizowali dojazdy karetki do potrzebujących.
Z rzucanych z tłumu kwiatów na trasie przejazdu papieża układali harcerskie lilijki. W 1987 r. Biała Służba była już dobrze zorganizowaną akcją z powołanymi sztabami, regulaminem sprawności. W czasie pielgrzymki w 1991 r., po przemianach ustrojowych w Polsce, w Białej Służbie pracowali też harcerze z kilku nowo powstałych formacji. Od 1991 r. do dnia dzisiejszego harcerze z ZHP podczas każdej pielgrzymki Papieża wspólnie z innymi organizacjami harcerskimi pełnili Białą Służbę.
Więcej informacji o Białej Służbie na Światowych Dniach Młodzieży (w tym materiały multimedialne) zamieszczane są na stronie www.zhp.pl, a także na facebook.com/zhp_pl.
Kontakt dla mediów:
hm. Monika Kubacka
rzecznik prasowy ZHP
mail: rzecznik@zhp.pl
tel. +48 601 246 164
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.