Związek Piłsudczyków uczcił 150. rocznicę urodzin Marszałka
10 grudnia 2017 | 09:25 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć Marszałka Józefa Piłsduskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. – Dzisiejsze spotkanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim jest czasem dziękczynienia za jego czyn niepodległościowy. Jednocześnie pozwala odkryć, że wszystko co wielkie, zaczęło się w domu rodzinnym – mówił w homilii. We Mszy św. uczestniczyło licznego grono przedstawicieli Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.
W homilii bp Guzdek zauważył, że każda rocznica urodzin skłania do refleksji i wdzięczności wobec rodziców, szczególnie matek, troszczących się o wychowanie dzieci. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że 150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego jest okazją do tego, by wspomnieć matkę Komendanta Legionów – Marię z Billewiczów Piłsudską. – On wiele jej zawdzięczał. Ta niezwykła i nieprzeciętna kobieta, uwielbiana przez najbliższych, troskliwa, oddana bez reszty dzieciom, delikatna, wrażliwa i obdarzona poczuciem humoru, na trwałe zapisała się w jego sercu. Choć zmarła mając zaledwie 42 lata, to jednak bramy wieczności nie rozdzieliły matki i syna – powiedział.
Jak podkreślił bp Guzdek, Józef Piłsudski „przez całe życie nosił w sercu obraz matki”. – Odczuwał niezatarte piętno jej osobowości i skierowanej ku niemu matczynej miłości. Więcej, ilekroć miał podjąć ważną decyzję, ilekroć szukał rozwiązania spraw trudnych, myślami zwracał się w stronę dawno zmarłej matki. Nierzadko zadawał sobie pytanie: „Co by na to powiedziała moja matka?” – przywołał słowa Marszałka. Bp Guzdek dodał, że ostatnim, najbardziej wymownym znakiem zjednoczenia matki i syna, było polecenie, aby po śmierci jego serce zostało złożone u stóp matki.
Ordynariusz wojskowy przypomniał, że Marszałek Piłsudski wielką czcią otaczał wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. – Miłości do Matki – tej z Ostrej Bramy, z Wilna, nauczył się od swojej ziemskiej matki. Kult Maryi był najbardziej widocznym znakiem jego religijności. Jeden z biografów Marszałka zanotował jego niezwykłe wyznanie: „Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej” – powiedział bp Guzdek.
Zdaniem bp. Guzdka obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego to okazja do „dziękczynienia za jego czyn niepodległościowy”. – Jednocześnie pozwala odkryć, że wszystko, co wielkie, zaczęło się w domu rodzinnym. Stąd wynika jeden podstawowy wniosek, że te wartości, które zostaną zapisane w sercach dzieci i młodzieży, mają zasadniczy wpływ na wybory dokonywane w wieku dojrzałym. Przykład rodziców, nauczycieli i duszpasterzy; doświadczenie patriotyzmu wyniesione z domu rodzinnego, szkoły i parafialnej wspólnoty w dużej mierze determinują nasze czyny – podkreślił.
Czytaj także: Szkoły katolickie przygotowują się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Na koniec zachęcił, aby dziękując za życie i dokonania Marszałka, prosić „o świętość polskich małżeństw i rodzin, wszak tam wszystko się zaczyna”. – Módlmy się za polskie szkoły, aby dzieciom i młodzieży nie tylko przekazywały wiedzę, ale także kształtowały charaktery i postawy moralne. Zaś Kościół przez głoszenie Ewangelii niech tak kształtuje sumienia, abyśmy nie żyli dla siebie i nie umierali dla siebie. Oby nasze życie było służbą Bogu i Ojczyźnie, Kościołowi i bliźnim – zaapelował.
Eucharystię koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego, ks. ppłk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej, ks. Robert Młynaczyk, proboszcz parafii SG w Nowym Sączu oraz kapelani środowiska piłsudczyków ks. kmdr rez. Marian Próchniak i ks. Paweł Stachowski z diecezji łomżyńskiej. We Mszy św. uczestniczyli członkowie Związku Piłsudczyków RP z całego kraju ze swoimi pocztami sztandarowymi na czele z prezesem zarządu głównego generałem związku Stanisławem Śliwą. Obecni byli także uczniowie szkół z klasami o profilach mundurowych.
Na zakończenie Mszy św. biskup polowy otrzymał Order Honorowy Związku Piłsudczyków RP oraz pamiątkowy ryngraf. Z okazji 100 rocznicy objawień fatimskich, medale pamiątkowe od ks. kmdr. Próchniaka, kapelana związku, otrzymali: bp Józef Guzdek, ks. Paweł Stachowski, Ewa Pawłowska i Rafał Wasik.
Po zakończeniu Eucharystii w katedrze polowej odbył się koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP z pieśniami patriotycznymi i legionowymi. Artyści chóru wystąpili w strojach nawiązujących do mundurów Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej powstał 13 września 1988 r. z inicjatywy działaczy niepodległościowych, intelektualistów i aktorów, ludzi nauki, kultury i sztuki, kombatantów i żołnierzy. Związek liczy obecnie około 5.000 tys. członków.
Cele statutowe Związku to propagowanie czynu i myśli państwowotwórczej Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich na postawie idei, jakie głosił, patriotyczne wychowanie młodzieży, opieka nad miejscami pamięci narodowej, gromadzenie pamiątek związanych z naszym patronem i czynem niepodległościowym. Jednym z nadrzędnych zadań jest współpraca ze szkołami i młodzieżą oraz organizacjami i stowarzyszeniami kultywującymi tradycje niepodległościowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.