Związkowcy „Solidarności” na Groniu Jana Pawła II
27 września 2021 | 13:58 | rk | Andrychów Ⓒ Ⓟ
Działacze „Solidarności” Ziemi Wadowickiej oraz innych rejonów Małopolski świętowali 26 września 2021 r. na Groniu Jana Pawła II 41. rocznicę powstania swego związku. Uroczystej Eucharystii w intencji ojczyzny przewodniczył o. Przemysław Pliszczyński OCD, karmelita bosy z klasztoru w Wadowicach.
W kazaniu zakonnik przybliżył ewangeliczne rozumienie solidarności. Odwołując się do czytań z dnia oraz do przemówień papieskich, karmelita zwrócił uwagę, że solidarność to niekoniecznie uniformizm. „Nie wszyscy muszą robić tak samo jak ja, nie wszyscy muszą myśleć czy wyglądać tak jak ja, żebyśmy razem działali dla słusznej sprawy. Jesteśmy solidarni nie tyle przez jednolitość, ale dzięki wspólnym ideałom” – podkreślił i przypomniał określenie Jana Pawła II, że solidarność to „ludzka wielość w jedności”.
„Jesteśmy solidarni przez to, że łączą nas wspólne cele i ideały. Gdy nie ma służby Bogu i człowiekowi, zaczynamy się zajmować rzeczami drugorzędnymi, dochodzi do podziałów” – dodał kaznodzieja, sięgając także po przykład bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Teresy z Lisieux, dla której doświadczenie ciemności wiary stało się próbą przewartościowania własnej wiary, pozwoliło jej „solidarnie usiąść z grzesznikami”. „Teresa zrozumiała, że Pan solidaryzuje się z tymi, którym się źle wiedzie” – wyjaśnił. „Nikim nie pogardzajmy i uczmy się w tym od Mistrza” – zaapelował na koniec karmelita.
Pod tablicą „Solidarności”, która znajduje się na ścianie kaplicy, położono kwiaty. Również pod pomnikiem św. Jana Pawła II związkowcy złożyli wiązanki kwiatów.
W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe „Solidarności” z różnych zakładów i miejscowości Małopolski – m.in. Oddział 7 Regionu Małopolskiego w Wadowicach, Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” „Andropol SA” w Andrychowie, Oddział nr 5 w Dębicy, „Solidarność” Tikkurila Polska w Dębicy, „Solidarność” Lerg S.A. w Pustkowie. Modlili się przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego.
Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie na szczyt przychodził z pobliskich Wadowic.
Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia tu kaplicy byli kilkanaście lat temu nieżyjący już Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.