Zwierzchnicy religijni z Ukrainy spotkali się z szefami dykasterii watykańskich
25 stycznia 2023 | 11:31 | kg (KAI/RISU) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Delegacja Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), która 24 stycznia przybyła do Rzymu, w pierwszym dniu swego pobytu odwiedziła dwa urzędy watykańskie, gdzie spotkała się z ich szefami.
W Dykasterii ds. Komunikacji gości z Ukrainy przyjął jej prefekt dr Paolo Ruffini, któremu towarzyszyła grupa jego najbliższych współpracowników. Na zakończenie zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) metropolita Epifaniusz podziękował za to spotkanie i podkreślił konieczność szerzenia prawdy, będącej bronią przeciw agresywnej propagandzie wojny. Przypomniał, że „wojnę rozpoczęła Rosja prawie 9 lat temu od kłamstwa, iż Ukraina nie istnieje i że nie ma oddzielnego narodu”. Mówca zwrócił uwagę, że „tę ideologię «ruskiego świata» Rosja uczyniła podstawą dla usprawiedliwiania agresji i ludobójstwa”. Według metropolity, aby osiągnąć prawdziwy pokój, ważne jest szerzenie prawdy i „my jesteśmy otwarci na współpracę w tej dziedzinie”.
Zwierzchnik PKU podziękował również Franciszkowi za jego wezwania do modlitwy za Ukrainę. „Wiemy, że modlitwa ma wielką moc, jest to broń przeciw złu, toteż jesteśmy wdzięczni papieżowi i tym wszystkim, którzy modlą się za nasz kraj” – powiedział Epifaniusz. Podziękował też katolikom z całego świata za ich pomoc humanitarną, jaka już nadeszła i nadal napływa na Ukrainę.
Następnie członkowie WRKiOR odwiedzili Dykasterię ds. Dialogu Międzyreligijnego, gdzie rozmawiała z jej prefektem kard. Miguelem Ayuso Guixotem i jego współpracownikami. W przemówieniu do niego tenże metropolita Epifaniusz oświadczył, że Rada jest przykładem owocnego i równoprawnego dialogu przedstawicieli różnych wyznań i religii. „Mamy doświadczenie współpracy już od ponad 25 lat, reprezentując ponad 90 proc. religijnej sieci naszego kraju, a jest to większość naszego społeczeństwa” – wskazał zwierzchnik PKU. Podkreślił, że członkowie WRKiOR „są świadkami tych cierpień, jakie przyniosła ze sobą wojna, świadkami walki o prawdę i wolność”. Zapewnił, że są oni „otwarci na dialog w Europie i na świecie, aby zyskiwać doświadczenie, ale też aby dzielić się swoim doświadczeniem i świadectwem o naszym życiu, naszym bólu i naszej nadziei na zwycięstwo i pokój”.
Podsumowując te spotkania uzgodniono, że należy popierać i pogłębiać współpracę między instytucjami watykańskimi a ukraińskimi wspólnotami religijnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.