Zwierzchnik Kościoła Cypru rozmawiał z głową Prawosławnego Kościoła Ukrainy
05 listopada 2020 | 18:40 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z wcześniejszym ustaleniem 3 listopada odbyła się rozmowa telefoniczna arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru Chryzostoma II z metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem. Przywódcy obu Kościołów – Cypru i Ukrainy – omówili bieżące wydarzenia, a abp Chryzostom zaprosił swego rozmówcę do odwiedzin Cypru, gdy pozwolą na to okoliczności. Kościół Cypru uznał PKU 24 października, gdy podczas liturgii jego zwierzchnik wymienił imię Epifaniusza, co jednak wywołało sprzeciwy i zastrzeżenia kilku innych biskupów.
Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) podziękował arcybiskupowi – w imieniu własnym i ogółu wiernych – za dołączenie Kościoła cypryjskiego do grona tych Kościołów lokalnych, które uznały tomos [z 2019] o autokefalii PKU. „Wszyscy cieszymy się z ustanowienia między naszymi Kościołami lokalnymi pełnej wspólnoty modlitewnej i eucharystycznej” – stwierdził metropolita Epifaniusz. Przypomniał też o swej podróży na Cypr w maju 2016 i o „ciepłym spotkaniu” z abp. Chryzostomem II.
On z kolei zwrócił uwagę, że na mocy decyzji Patriarchatu Konstantynopolskiego, potwierdzonej każdorazowo tomosem, swój status autokefaliczny otrzymały wszystkie nowe [tzn. powstałe w 2. tysiącleciu – KAI] niezależne Kościoły prawosławne, toteż nie ma podstaw, aby wątpić w tomos dotyczący autokefalii Kościoła na Ukrainie. Arcybiskup wyraził przekonanie, że inne Kościoły autokefaliczne, łącznie z Rosyjskim, powinny przyjąć do wiadomości ten fakt, że Kościół ukraiński otrzymał taki tomos i że znalazł się on w dyptychu [wykazie] Kościołów niezależnych.
„Wymieniamy Wasze święte imię wśród imion głów Kościołów autokefalicznych po imieniu metropolity Ziem Czeskich i Słowacji i życzymy Eminencji, naszemu umiłowanemu Bratu, pomyślnego posługiwania” – zapewnił zwierzchnik prawosławia na Cyprze. Zaprosił również swego rozmówcę do złożeniu pokojowej wizyty na wyspie. Przyznał, że „wszystkie kraje znajdują się obecnie w trudnych okolicznościach z powodu pandemii, ale proszę Waszą Eminencję pamiętać o tym zaproszeniu, chętnie zobaczymy Was na Cyprze i odmówimy razem modlitwy”.
Epifaniusz ze swej strony podziękował za zaproszenie i opowiedział o obecnych warunkach życia Prawosławnego Kościoła Ukrainy, o nastawieniu do niego społeczeństwa i państwa, o stosunkach z innymi wspólnotami religijnymi. „Społeczeństwo ukraińskie z wielką radością przyjęło wiadomość o tym, że Ekscelencja zaczął wymieniać w dyptychu imię głowy PKU, potwierdzając w ten sposób pełną wspólnotę obu Kościołów” – oświadczył zwierzchnik PKU. Podkreślił, że informację o tym szeroko nagłośniły ukraińskie środki przekazu i wszyscy, z którymi miał okazję rozmawiać, „złożyli gratulacje naszemu Kościołowi i gorąco dziękują Waszej Eminencji”.
Na zakończenie życzył arcybiskupowi dobrego zdrowia, pełnego pokonania przebytych chorób oraz długich i błogosławionych lat pełnienia posługi a „umiłowanemu przez Boga prawosławnemu narodowi Cypru pokoju i rozkwitu”. Abp Chryzostom II podziękował za te życzenia i pozdrowienia i również życzył metropolicie, Kościołowi i całej Ukrainie wszystkiego najlepszego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.