Zwierzchnik UKGK spotkał się z premier Włoch
01 listopada 2023 | 13:38 | tom | Rzym Ⓒ Ⓟ
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk spotkał się 31 października z premier włoskiego rządu Giorgią Meloni w Palazzo Ciggi w Rzymie. Rozmowa dotyczyła wsparcia dla Ukrainy i przezwyciężeniu traumy wojennej. „Ukraińcy są historycznym przykładem niezłomnego ducha i walki o europejskie wartości” – powiedziała szefowa włoskiego rządu.
Zwierzchnik UKGK podziękował Giorgii Meloni za jej wsparcie dla Ukrainy i pomoc humanitarną, którą Włochy zapewniają ukraińskim uchodźcom nie tylko w swoim kraju, ale także osobom wewnętrznie przesiedlonym w Ukrainie. „Włochy okazały niesamowitą gościnność i otwartość dla naszego narodu. Od początku inwazji na pełną skalę do waszego kraju przybyło ponad 173 000 uchodźców i wiemy, że wasz rząd przyjął niezbędne przepisy, aby przyjąć naszych rodaków. Włochy były jednym z pierwszych krajów, które zapewniły niezbędną pomoc humanitarną, a wasz rząd nadal wspiera Ukrainę na szczeblu międzynarodowym” – powiedział abp Szewczuk.
Arcybiskup powiedział, że ukraińskie społeczeństwo doświadcza traumy wojny, a UKGK ogłosiła uzdrowienie tych traum jako swój priorytet duszpasterski.
Premier Włoch podkreśliła, że wsparcie Włoch dla Ukrainy jest „naszym wyborem z przekonania, aby wspierać sprawiedliwą walkę narodu ukraińskiego w obronie wartości europejskich. Wspieranie Ukrainy leży w narodowym interesie Włoch. Pomagając narodowi ukraińskiemu, tworzymy niezbędne warunki dla sprawiedliwego pokoju, w przeciwnym razie agresja Rosji pozbawi wasz naród pokoju i prawa do wolności”.
Podczas rozmowy szefowa włoskiego rządu podkreśliła potrzebę wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy na tle wojny na Bliskim Wschodzie, którą nazwała „córką wojny na Ukrainie”. „Musimy ciężko pracować, aby zapewnić, że międzynarodowa uwaga poświęcona Ukrainie nie osłabnie”. Giorgia Meloni poruszyła również temat odbudowy Ukrainy, zauważając, że Włochy są już aktywnie zaangażowane w niektóre projekty mające na celu renowację miejsc kultury w Odessie.
Abp Szewczuk opowiedział premier Włoch o posłudze UKGK w czasie wojny. Strony zgodziły się współpracować w sferze humanitarnej, projektów społecznych i medycznych mających na celu leczenie ran wojennych. Zwierzchnik UKGK zwrócił również uwagę premier Włoch na niektóre problemy ukraińskich migrantów na Półwyspie Apenińskim, w tym przymusowe przesiedlenia ukraińskich uchodźców z północno-centralnych regionów Włoch na południe (niedawny przypadek we Florencji). Strony zgodziły się, że takie przesiedlenia powodują dodatkową traumę dla ukraińskich uchodźców i nie przyczyniają się do ich integracji z włoskim społeczeństwem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.