Zwyczajni-niezwyczajni
15 maja 2018 | 09:53 | Dorota Abdelmoula | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Przyjmując wszystkich najmniejszych, dotkniętych upośledzeniem umysłowym, rozpoznaliście w nich szczególnych świadków Bożej czułości, od których możemy się wiele nauczyć i którzy powinni zająć szczególne miejsce w Kościele” – te słowa Jana Pawła II, skierowane w 2002 r. do odpowiedzialnych Wspólnoty Wiara i Światło, z powodzeniem można przytoczyć także dziś w kontekście walki o godność ludzkiego życia, która z impetem przetacza się przez internetowe fora i sejmowe korytarze. Tym bardziej że „czułość Boga” to także jedno z ulubionych sformułowań papieża Franciszka.
Pretekstem do przytoczenia tych słów jest obchodzony niedawno jubileusz 40-lecia obecności w Polsce Wspólnoty Wiara i Światło, która powstała jako odpowiedź na brak zrozumienia osób niepełnosprawnych umysłowo i niedostateczną troskę o ich rozwój duchowy.
Jubileuszowe uroczystości przeniknięte atmosferą wdzięczności za „zwykłą” i zarazem Bożą codzienność kontrastują z medialno-polityczną zażartą walką na argumenty „za” i „przeciw” życiu. I prowokują pytanie, czy w dyskusji o wartości ludzkiego życia – nienarodzonego, albo „nie tak narodzonego, jak byśmy chcieli” – bardziej cenimy dziś siłę argumentów czy siłę świadectwa.
Bo o ile w mediach nie brak dziś stanowczych głosów z obu stron barykady, o tyle chyba wciąż zbyt małą uwagę przykłada się do niemedialnego, ale też niemożliwego do zakwestionowania świadectwa, jakie o sobie samych dają ci, o których toczy się batalia. Nie tylko ci, którym, pomimo mutacji genetycznej, udaje się wystąpić w reklamie albo przed gremium światowych polityków. Ale też ci zwyczajni-niezwyczajni, jak członkowie Wspólnoty Wiara i Światło, którzy codziennym życiem, krok po kroku, pokazują, że w Bożej perspektywie życie po prostu ma Sens. Nawet jeśli nie ma taryfy ulgowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Niegdyś rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Obecnie pracuje w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia