Życzenia Prymasa Polski dla bp. Antoniego Dydycza OFM Cap na 50-lecie kapłaństwa
13 czerwca 2013 | 15:22 | bgk Ⓒ Ⓟ
„Swoim franciszkańskim duchem i pełną oddania posługą niesioną każdemu, zwłaszcza człowiekowi potrzebującemu pomocy, ubogaciłeś i ubogacasz – Drogi Jubilacie – Kościół drohiczyński” – napisał prymas Polski abp Józef Kowalczyk w liście z życzeniami do bp. Antoniego Dydycza, który świętuje dziś złoty jubileusz kapłaństwa.
Publikujemy pełną treść życzeń Prymasa Polski:
Pokój i dobro!
Populus Tuus – hereditas Tua
Lud twój – dziedzictwem Twoim!
Te dwa krótkie i zarazem bogate w treść zawołania były i są wyznacznikami Twojej posługi kapłańskiej, pełnionej najpierw w strukturach charyzmatycznych synów św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, a obecnie jako biskupa Kościoła drohiczyńskiego, którego pasterzem stałeś się z woli Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 20 czerwca 1994 roku. Jako Nuncjusz Apostolski w Polsce miałem szczególną łaskę udzielić Ci sakry biskupiej oraz wprowadzić Cię w posługę jurysdykcyjną i pasterską przewodnika tejże owczarni. Uroczystość Twoich święceń biskupich odbyła się w dniu 10 lipca 1994 roku w katedrze drohiczyńskiej. Wypowiedziałem wówczas m.in. te słowa: Rozpoczyna dziś Ksiądz Biskup swoje posługiwanie na ziemi podlaskiej, bogatej tradycją wielkiego przywiązania jej mieszkańców do wiary i Kościoła. Ziemia ta przesiąknięta jest krwią męczenników jedności Kościoła i przywiązania do Biskupa Rzymu – Papieża. Można więc powiedzieć, że ten bogaty kulturą i umiejętnością współżycia ze sobą różnych ludów skrawek polskiej ziemi jest miejscem wielkiego bogactwa duchowego. Inspirowało ono ludzi minionych czasów do ofiary i odpowiedzialności za Ojczyznę i Kościół, do budowania między nimi wspólnoty braterskiej.
Drogi Księże Biskupie Antoni!
W czasie swoich święceń biskupich usłyszałeś także słowa z Ewangelii według św. Marka: Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął ich rozsyłać. (…) Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. Po pięćdziesięciu latach od dnia Twoich święceń kapłańskich i po blisko dwudziestu latach od Twojej konsekracji biskupiej mogę powiedzieć, że posłuszny wezwaniu Zbawiciela mężnie, z pokorą i ufnością wzywałeś ludzi do zwrócenia się ku Bogu żywemu. Dzięki Twojej posłudze pasterskiej niewyczerpany skarb Kościoła otworzył się dla nowych środowisk i nowych czasów. Twoim staraniom towarzyszy działanie Ducha Świętego, który Cię wspiera w umacnianiu jedności powierzonego Ci Kościoła lokalnego wyrażającej się w jedności kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.
Cały dorobek Twojej owocnej pracy, Twoje umiłowanie Kościoła, wierność Ojcu Świętemu i zatroskanie o sprawy duchowe i materialne powierzonego Ci Ludu składam wraz z Tobą na ołtarzu eucharystycznym jako dar ofiarny, dziękując Bogu za wszelkie łaski, jakimi umacniał Cię w realizowaniu biskupiej posługi słowa i sakramentów w duchu Biedaczyny z Asyżu. Swoim franciszkańskim duchem i pełną oddania posługą niesioną każdemu, zwłaszcza człowiekowi potrzebującemu pomocy, ubogaciłeś i ubogacasz – Drogi Jubilacie – Kościół drohiczyński. Tego ducha odnajdujemy także w posłudze obecnego papieża Franciszka, który idąc śladami swoich poprzedników: Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI usposabia nas do odważnego wyznawania wiary i codziennego mierzenia się z wyzwaniami współczesności dla większej chwały Bożej i pomnażania dobra wspólnego rodziny ludzkiej.
Niech Bóg bogaty w miłosierdzie, za wstawiennictwem Matki Kościoła i bł. Jana Pawła II darzy Cię swoją łaską i mocą ducha, abyś mógł nadal, zgodnie z wyrokami Bożej Opatrzności, realizować posługę słowa i sakramentów w Kościele Drohiczyńskim, do którego posłał Cię bł. Jan Paweł II.
Z Chrystusowym pozdrowieniem
i darem modlitewnej pamięci
† Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.