Drukuj Powrót do artykułu

Żydowski wieczór podczas „Sacrum in Musica”

18 kwietnia 2018 | 08:27 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

Luterańscy duchowni – biskupi Kościoła ewangelicko-augsburskiego: Adrian Korczago oraz Paweł Anweiler – znaleźli się m.in. wśród publiczności, która we wtorkowy wieczór 17 kwietnia oklaskiwała w Bielsku-Białej Moskiewski Żydowski Chór Męski i wiedeński kwartet Romana Grinberga. W kolejnym dniu ekumenicznego Festiwalu „Musica in Sacra” w Bielskim Centrum Kultury zabrzmiała żydowska muzyka chóralna i klezmerska.

W pierwszej części wystąpił Moskiewski Żydowski Chór Męski, któremu towarzyszyli soliści. Chór, założony w 1989 przez swojego wieloletniego kierownika artystycznego Alexandra Tsaliuka, dzięki wsparciu ówczesnego prezydenta Michaiła Gorbaczowa, składa się z profesjonalnych muzyków – studentów i pedagogów Moskiewskiego Konserwatorium im. Czajkowskiego i innych czołowych moskiewskich instytucji muzycznych.

Obok przykładów żydowskiej muzyki liturgicznej, śpiewanych w języku jidysz i hebrajskim, rozbrzmiały także motywy znane z ludowych pieśni rosyjskich.

W drugiej części koncertu wystąpił klezmerski kwartet Romana Grinberga z Wiednia. W finale austriaccy klezmerzy zagrali wspólnie z moskiewskim chórem.

Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych w BCK odbył się wernisaż wystawy „Księga nad Księgami”. Inspiracją dla tej ekspozycji, obejmującej głównie dzieła związane ze spotkaniami plenerowymi artystów w Kalwarii Zebrzydowskiej, była Biblia i jej przesłanie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.