Żydowskie święto Szawuot – nadania Tory
18 maja 2010 | 11:37 | mt / kw Ⓒ Ⓟ
Żydzi na całym świecie będą obchodzić jutro Szawuot, święto upamiętniające otrzymanie przez Naród Wybrany Tory na Górze Synaj. Święto rozpoczyna się wieczorem 18 maja i potrwa 2 dni.
Szawuot, zaliczany do najważniejszych świąt w kalendarzu religijnym judaizmu, przypada zawsze 50 dni po drugim dniu Pesach – największego żydowskiego święta obchodzonego na pamiątkę wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej.
Hebrajskie słowo „szawuot” oznaczy „tygodnie” i jest nawiązaniem do czasu siedmiu tygodni dzielących to święto od Pesach. Okres pomiędzy nimi ma szczególne znaczenie dla każdego żyda. Wyznawcy judaizmu przygotowując się do Szawuot – święta symbolizującego zawarcie przymierze z Bogiem na Górze Synaj – dążą do oczyszczenia się z pozostałości i skażeń niewoli egipskiej. Nadanie Tory miało dla Żydów przełomowe znaczenie – wówczas wspólnota żydowska przerodziła się w Naród Wybrany. Cały Naród Żydowski usłyszał od Boga Dziesięć Przykazań. Następnego dnia Mojżesz udał się na Górę Synaj, gdzie został nauczony przez Boga reszty Tory – zarówno Pisanej jak i Ustnej – którą później przekazał całemu Narodowi.
„Ten cudowny dzień na Górze Synaj porównuje się do dnia ślubu. Bóg nadając nam Torę wskazał na Swój Naród Wybrany. Obiecał nam Swoją wieczną opiekę, my zaś zobowiązaliśmy się do wiecznej lojalności wobec Niego. Podczas tego święta przypominamy o uniwersalnym przesłaniu Tory i na nowo przeżywamy doświadczenie z Góry Synaj” – powiedział rabin Szalom Ber Stambler, dyrektor Chabad Lubawicz w Polsce.
W czasie Szawuot żydów obowiązują surowe zasady: nie wychodzą do pracy, nie prowadzą samochodów, nie korzystają z jakichkolwiek urządzeń elektronicznych. Stąd wywodzi się inna nazwa święta – „Aceret”, oznaczająca „zatrzymanie” od pracy. W czasie Szawuot dopuszczone jest natomiast gotowanie i wynoszenie rzeczy poza dom.
Obchody Szawuot nawiązują do biblijnego charakteru tego święta. Pierwszej nocy żydzi poświęcają się całonocnemu studiowaniu Tory. Drugiego dnia odczytywane jest Dziesięć Przykazań. Następnie zasiada się do tradycyjnego posiłku mlecznego. Zgodnie z tradycją, w czasie Szawuot synagogi przystrajane są zielenią i kwiatami. Szczególną rolę przypisuje się dzieciom. Bóg przekazując bowiem Torę na Górze Synaj zażądał gwarancji jej wiecznego przetrwania. Wiele propozycji składanych Bogu okazało się niewystarczających. Dopiero dzieci stały się gwarancją przestrzegania zasad Tory. Z tego powodu przy odczytywaniu Dziesięciu Przykazań obecni są nawet najmłodsi. W tym roku wspólnota Chabad Lubawicz Polska organizuje 19 maja o godz. 19:30 uroczyste odczytywanie Tory dla rodzin żydowskich w warszawskim Hotelu Bristol, w Sali Malinowej.
Szawuot bywa nazywany Świętem Pielgrzymim – w starożytności rolnicy przybywali w czasie święta do świątyni w Jerozolimie niosąc ze sobą płody siedmiu owoców w podzięce za nie Bogu. Inne nazwy święta – „Dzień Pierwszych Owoców” oraz „Dzień zbiorów” – odnoszą się do przypadających w tym czasie zbiorów pszenicy i dojrzewania pierwszych owoców.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.