„Zygmuntówki” – wspomnienia o śp. ks. prał. Trybowskim
03 listopada 2022 | 11:36 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Kaplica bydgoskiej bazyliki Królowej Męczenników oraz Dolina Śmierci były miejscem modlitwy za zmarłych z grona społeczności akademickich miasta. Uczestników zaproszono na tzw. „Zygmuntówki”, czyli zaduszkowe wspomnienia o śp. ks. prałacie Zygmuncie Trybowskim.
Zachęta do udziału w wydarzeniu skierowana została do władz uczelni, nauczycieli, studentów i absolwentów. – Towarzyszyła nam również modlitwa za poległych w Dolinie Śmierci. Szczególną pamięcią otoczyliśmy śp. ks. prałata Zygmunta Trybowskiego – pierwszego proboszcza parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników, budowniczego kościoła i szczerego przyjaciela młodzieży akademickiej – którego 20. rocznicę śmierci celebrować będziemy już niebawem – powiedział ks. Piotr Wachowski.
Nie zabrakło wspólnego oglądania zdjęć, wspomnień oraz anegdot o zmarłym kapłanie. – Inicjatywa „Zygmuntówek” zrodziła się w sercach młodych, którzy na każdym kroku szukają prawdziwych autorytetów. Nie raz, kiedy wspólnie szukaliśmy wyjścia z trudnych spraw i zachodziliśmy w głowę, jak je rozwiązać, intuicyjnie gromadziliśmy się przy grobie ks. Zygmunta. Za każdym razem wiele nam podpowiadał. Nadal to czyni. Bardzo cieszę się, kiedy widzę młodych indywidualnie przychodzących do jego grobu. Oni wiedzą, że mają do czynienia ze świętym kapłanem – dodał diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski.
Na modlitwę i zaduszkowe wspomnienia zaprosił Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy.
Ksiądz Zygmunt Trybowski urodził się 1 stycznia 1937 roku. Po zdaniu matury podjął pracę w Narodowym Banku Polskim w Wejherowie. W tym czasie zrodziła się w młodym urzędniku myśl o wstąpieniu do seminarium duchownego. W czerwcu 1963 roku w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego przyjął święcenia kapłańskie. Pracował na parafiach w Goręcznie, Lutowie, Chełmży i w Siemoniu, gdzie na przestrzeni półtora roku w trudnym okresie komunizmu postawił nowy kościół.
Gdy budowa została ukończona, bp Marian Przykucki skierował księdza Trybowskiego do pracy w parafii św. Mikołaja w Fordonie. Jednocześnie udzielił mu nominacji na proboszcza nowej parafii – Matki Boskiej Królowej Męczenników u wrót bydgoskiej Doliny Śmierci w Nowym Fordonie. W 1993 roku abp Henryk Muszyński, uwzględniając ogromny wkład ks. prałata w budowę nowej świątyni oraz wytworzenie głębokich więzów wspólnoty między kapłanami, mianował go dziekanem. Funkcję tę pełnił do czerwca 2002 roku. Ksiądz Trybowski był również inicjatorem powstania „Golgoty XX wieku”. To dzięki jego przychylności powstało Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”, ruszyła także budowa Domu Jubileuszowego.
Kapłan zmarł 25 grudnia 2002 roku. 30 i 31 grudnia 2002 roku, w otoczeniu najbliższej rodziny, biskupów, współbraci księży z różnych stron Polski i parafian odbyły się uroczystości pogrzebowe. Koncelebrowało je prawie trzystu księży, a wzięło w nich udział ponad pięć tysięcy wiernych. Ciało zmarłego spoczęło przy Bazylice Mniejszej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.