Żywa pamięć w Japonii o tragedii Hiroszimy i Nagasaki
09 sierpnia 2017 | 09:19 | Hiroszima / RV, ts / mz Ⓒ Ⓟ
Od minionej niedzieli 6 sierpnia do wtorku 15 sierpnia Kościół w Japonii przeżywa 10 dni dla pokoju. Jest to doroczna inicjatywa, która ma przypominać o tragedii, jakiej 72 lata temu doświadczyły Hiroszima i Nagasaki, miasta, na które zrzucone zostały bomby atomowe przez Stany Zjednoczone.
6 sierpnia 1945 roku lotnictwo USA zrzuciło bombę atomową na jedno z większych miast japońskich – Hiroszimę, a w trzy dni później drugą – na Nagasaki. Oblicza się, że bezpośrednio lub w wyniku późniejszych konsekwencji oparzeń i promieniowania zginęło ponad 250 tys. osób.
Czytaj także: „Samuraj Chrystusa” beatyfikowany w Japonii
W tym roku inicjatywie japońskiego episkopatu towarzyszy hasło: „Poprzez wyrzeczenie się przemocy miłość przezwycięża przemoc”. Nawiązuje ono do trwających obecnie dyskusji nad pacyfistycznym charakterem japońskiej konstytucji, przyjętej po zakończeniu II wojny światowej. W obliczu narastającego zagrożenia ze strony Chin i Korei Północnej w Japonii coraz głośniej mówi się o rezygnacji z pacyfistycznej doktryny obronnej. Sprzeciwiają się temu biskupi. „Pokoju nie da się zbudować siłą oręża” – przypomina przewodniczący episkopatu bp Joseph Mitsuaki Takami.
Na znaczenie pacyfistycznej inicjatywy Kościoła z okazji rocznicy zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki wskazuje dyrektor agencji informacyjnej Asia News ks. Bernardo Cervellera. Przypomina on, że to właśnie doświadczenia wyniesione z II wojny światowej ukształtowały pacyfistyczną postawę Japonii.
Czytaj także: Apel o świat bez broni atomowej
„W Hiroszimie i Nagasaki ślady tej tragedii są wciąż widoczne, bo są to dwa miasta, które padły ofiarą jedynego jak dotąd użycia broni atomowej przeciw ludności cywilnej. Jednakże w miarę jak umierają ostatni naoczni świadkowie tej tragedii, ci, którym udało się przeżyć, fakty te są wypierane z pamięci. Są oczywiście muzea, organizuje się spotkania, ale młode pokolenia potrzebują świadectwa. Trzeba im pomóc, aby pamięć o tych wydarzeniach pozostała w nich żywa. Inaczej w kontekście aktualnych problemów gospodarczych Japonii oraz sporów regionalnych z Koreą Północą czy Chinami przesłanie, jakie płynie z tych wydarzeń, zostanie przysłonięte przez aktualne troski. Tym bardziej, że młodzi skłonni są żyć raczej z dnia na dzień i nie przejmują się wielkimi sprawami” – mówi ks. Cervellera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.