Żywiec: dziękczynna Eucharystia w 22. rocznicę pielgrzymki papieskiej
23 maja 2017 | 09:05 | Żywiec / rk Ⓒ Ⓟ
Modlitwa pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Żywcu zakończyły 22 maja uroczystości upamiętniające wizytę papieża w tym mieście. Z tej okazji w żywieckiej konkatedrze bp Roman Pindel, który przeżywał tego dnia 34. rocznicę święceń kapłańskich, przewodniczył Eucharystii.
W homilii ordynariusz zwrócił uwagę, że 22 lata temu, gdy do miasta na Sołą i Koszarawą przybył Ojciec Święty, był także poniedziałek po VI. niedzieli wielkanocnej i używane były te same czytania liturgiczne.
Biskup przytaczając słowa papieża z tamtego dnia, będące refleksją nad zmianami, jakie dokonały się na Żywiecczyźnie, zachęcił, by zastanowić się, co się zmieniło przez ostatnie 22 lata w tej „małej ojczyźnie”.
„Chciałoby się powiedzieć najpierw: Ojcze Święty, bardzo wiele się zmieniło od 22 maja 1995 roku! Przede wszystkim odszedłeś od nas. Dałeś nam wszystkim przykład, jak umiera chrześcijanin, kapłan, papież, święty. Dałeś nam przykład przyjmowania, w uległości i cichości, starości i ograniczeń wynikających z wieku, choroby, kalectwa, postępującej niedołężności” – powiedział kaznodzieja, wzywając do dziękczynienia za to, że honorowy obywatel Żywca, jakim był papież, może dziś orędować jako święty.
„Nie tyle chcemy stawiać Ci kolejne pomniki i umieszczać kolejne tablice, lecz czcić Cię w sposób właściwy jako świętego, który został nam dany na nasze czasy – i tu w Żywcu, w całej diecezji bielsko-żywieckiej, w całym Kościele” – dodał biskup, wskazując, że święty – naśladowca Chrystusa, powinien stać się wzorem dla nas.
„Pragniemy brać wzór z Twojej starości, choroby i umierania, z Twojego życia oddanego całkowicie Maryi, z życia zwróconego do każdego człowieka, jako bliźniego. Pragniemy uczyć się od Ciebie, jak przebaczać, nawet gdyby ktoś do nas strzelał. Pragniemy stawać po stronie ludzi słabych, pokrzywdzonych, potrzebujących pomocy, gotowi darować i wspierać” – powiedział bp Pindel.
Zdaniem biskupa, sprawy, na których tak bardzo zależało Janowi Pawłowi II – jak obrona życia, jedność rodziny, troska o dzieci i młodzież, dobro wszystkich Polaków, sprawiedliwość społeczna, zgoda narodowa i solidarność – są wciąż aktualne i wymagają nieustannej troski i modlitwy. Jednocześnie przywołał życzenie papieża wypowiedziane w Żywcu, by „nowa wspólnota diecezjalna rozwijała się, czerpiąc ze wszystkich zasobów mocy duchowych, które tutaj gromadziły się przez stulecia” – zaznaczył bp Pindel.
„Modlę się razem z wami za naszą Ojczyznę i za wszystkich Rodaków: o umiłowanie daru życia, o szczerą troskę o dobro wspólne, o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej. Modlę się, aby duch dialogu i współpracy przeważył nad duchem walki i konfrontacji. Modlę się o poszanowanie godności każdego człowieka, o kulturę wzajemnego współżycia. Modlę się za polskie rodziny nękane problemem bezrobocia i ubóstwa. Dla wszystkich utrudzonych i zniechęconych proszę o odnowioną nadzieję!” – mówił papież podczas spotkania z mieszkańcami Żywca w 1995 roku.
Jak zauważył biskup, słowa te nie utraciły nic ze swej aktualności. „Czyż nie o te same sprawy powinniśmy także i dziś prosić Boga za wstawiennictwem Matki Bożej i Jana Pawła II?” – pytał retorycznie biskup, apelując, by przyjąć słowo Boże i dawać „wiarygodne, mocne i zaraźliwe świadectwo wiary w mocy Ducha Świętego”.
Wśród kapłanów celebrujących liturgię wraz z biskupem nie zabrakło duchownych, którzy 34 lata temu przyjęli święcenia kapłańskie: ks. Jana Figury z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie, ks. Zbigniewa Bizonia z parafii św. Jana Chrzciciela w Choczni oraz ks. Wiesława Cygana z parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Biskup usłyszał też słowa życzeń od samorządowców żywieckich i organizatorów TKCh.
Po Eucharystii kapłani i wierni modlili się pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującym się pod żywiecką dzwonnicą – miejscu, gdzie papież w 1995 roku spotkał się z mieszkańcami Żywca i pielgrzymami z innych zakątków Żywiecczyzny. Złożono wieńce i kwiaty oraz zapalano znicze. „Barkę” i inne pieśni zaśpiewał i zagrał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca.
Wizyta papieska w Żywcu w 1995 roku była najważniejszym wydarzeniem w ponad 700-letniej historii miasta. W swoim wystąpieniu Karol Wojtyła zwrócił się do przedstawicieli świata władzy, polityki i mediów, aby dbali o wartości chrześcijańskie oraz przestrzegali praw człowieka. Jan Paweł II modlił się w żywieckiej konkatedrze, przewodniczył także Liturgii Słowa, w której brało udział około 20 biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Ojciec Święty odebrał od przedstawiciel władz Żywca tytuł honorowego obywatela miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.