Żywiec: finał „Szlachetnej paczki”
11 grudnia 2010 | 14:58 | rk Ⓒ Ⓟ
Rozwożenie paczek z prezentami dla 26 potrzebujących rodzin rozpoczęli wolontariusze żywieckiego sztabu „Szlachetnej paczki”. Na Żywiecczyźnie, akcja odbywa się po raz drugi.
22 młodych wolontariuszy wcześniej odszukało ubogie rodziny z najbliższego terenu i przeprowadziło z nimi wywiady środowiskowe, pytając o sytuację materialną i potrzeby. W ten sposób powstała baza internetowa, dzięki której darczyńcy mogli się zapoznać z listą konkretnych potrzeb anonimowych rodzin.
Już wczoraj, 10 grudnia, rozwieziono pierwsze dary. Od sobotniego poranka do sztabu akacji w żywieckim Domu Katolickim zgłaszają się kolejni darczyńcy. Przemysław Zając, mieszkaniec Oświęcimia, przywiózł fabrycznie nową kuchenkę gazowo-elektryczną. Prosto z jego samochodu urządzenie przetransportowano do jednej z wybranych rodzin. „To wspólna inicjatywa grupy kilku przyjaciół. To naprawdę cieszy. Chcieliśmy pomóc. I udało się” – podkreśla darczyńca.
Marek Danielewicz, jeden z wolontariuszy, przyznaje, że przywożenie takich paczek do duża przyjemność. „Ta kuchenka pojechała do starszej pani, która mieszka w kawalerce z wnuczką i prawnuczką. Mają trudne warunki do życia” – podkreśla młody mężczyzna, który zaangażował sie w tę akcję charytatywną wspólnie z żoną.
„Obdarowane rodziny są bardzo wzruszone. Wielu przyznaje, że nie spodziewało się, że ludzie mają tak wielkie serce” – dodaje Aleksandra Danielewicz.
Joanna Kupczak, koordynatorka akcji na Żywiecczyźnie powiedziała KAI, że na życzenie rodziny wolontariusze mogą wyjątkowo skontaktować obdarowanych z fundatorem paczki.
Potrzeby rodzin są ogromne i bardzo różne: zabawki dla dzieci, meble, sprzęt medyczny, AGD, słodycze i żywność.
"Szlachetną paczkę" zainicjowało w 2001 r. Stowarzyszenie Wiosna w Krakowie, a od 2006 r. jest organizowana także w innych miejscowościach w kraju. W tym roku organizowana była także wyjątkowo w czerwcu po powodzi, aby nieść pomoc poszkodowanym powodzianom.
Zainteresowanie akcją wzrosło jeszcze bardziej po tym jak w niedzielę 21 listopada Benedykt XVI pobłogosławił ten program.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.