Żywiec – „Pasja Beskidzka” w nowej odsłonie już w Niedzielę Palmową
14 marca 2024 | 16:41 | rk | Żywiec Ⓒ Ⓟ
Poprzez scenę ukrzyżowania Jezusa, Zmartwychwstanie i kolejne wydarzenia opisane w Dziejach Apostolskich, aż po najbardziej widowiskową scenę z Apokalipsy św. Jana: intronizację Chrystusa – rozpisany jest scenariusz tegorocznej „Pasji Beskidzkiej”. To swoiste misterium, opowiedziane językiem współczesnego widowiska multimedialnego, widzowie zobaczą 24 marca, w Niedzielę Palmową, w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem.
Nowa odsłona widowiska odtwarzanego przez grupę osób od 14 lat, a od siedmiu w żywieckim obiekcie, będzie koncentrowała się na narodzinach Kościoła. – Tym razem chcemy przede wszystkim pokazać prawdę o Zmartwychwstaniu, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał. Zależy nam, by przedstawić główną treść Jego nauki – zapowiada ks. Grzegorz Kierpiec, pomysłodawca przedsięwzięcia i odtwórca roli Jezusa. Próby przed premierą trwają już od ubiegłorocznego Adwentu. Artyści spotykają się, by przećwiczyć poszczególne rozwiązania dramaturgiczne nawet dwa razy w tygodniu.
Inscenizacja zawierać będzie premierowe sceny, m.in: spektakularne Zmartwychwstanie, spotkanie z Marią Magdaleną przy grobie, zagubienie apostołów, uczniów idących do Emaus, poszczególne spotkania ze Zmartwychwstałym, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego, głoszenie kerygmatu, prześladowania wyznawców Jezusa, ukamienowanie Szczepana, nawrócenie Pawła pod Damaszkiem, rolę Ananiasza, uwięzienie Piotra i Pawła i niezwykle widowiskową sceniczną interpretację fragmentu Apokalipsy z Chrystusem, który zasiada na tronie.
– To będzie w duchu św. Jana. Tron z Chrystusem ze zdjęciem Baranka Paschalnego zostanie ustawiony w miejscu ukrzyżowania. Będą tam też ci, którzy opłukali swoje szaty, w krwi Baranka je wybielili, wszyscy ci, którzy zginęli za wiarę. Tam będzie taka rzesza na biało ubranych ludzi. Między innymi Paweł, Piotr, Szczepan, apostołowie, którzy oddali za Jezusa życie oraz wielu, wielu innych pierwszych chrześcijan. Będą właśnie schodzić na główną scenę, która będzie już symbolizowała Nowe Jeruzalem – opisuje kapłan.
Obok Jezusa, dwie najważniejsze osoby tej inscenizacji to Piotr i Paweł. Apostoła Narodów zagra reżyser Eugeniusz Jachym, który dotąd wcielał się w Judasza. „Tym razem będzie Szawłem i później Pawłem. Piotra odtwarzać będzie szafarz komunii świętej Dawid Jopek.
W scenie z Pietą osoba grająca Maryję wyśpiewa na żywo niezwykły lament, podobny do słynnego – „świętokrzyskiego”. Pojawi się grupa artystyczna KAMAn, specjalizująca się w aranżacjach ogniowych i LED.
– W tym roku chcieliśmy położyć większy akcent na te wydarzenia, jakie dzieją się po Zmartwychwstaniu. Myślę, że jest to trochę niedowartościowane. Najwięcej ludzi gromadzi się w kościołach i koncentruje na Męce i Misterium Paschalnym. Tymczasem wiele osób nawet nie wie o tym, co się działo później – zaznacza ks. Kierpiec i zaprasza na Niedzielę Palmową do amfiteatru pod Grojcem.
Dotychczasowe widowiska pasyjne na deskach obiektu żywieckiego obejrzało kilkanaście tysięcy widzów, którzy nagradzają artystów-amatorów gorącą owacją na stojąco.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.