Żywiec: „Żywieckie Gody” na ulicach miasta
21 stycznia 2012 | 13:34 | rk Ⓒ Ⓟ
Od przemarszu kolorowego korowodu kolędników rozpoczęły się 21 stycznia w Żywcu „Żywieckie Gody” 2012. To jeden z największych w Polsce przeglądów grup i zespołów, które kultywują ludowe obrzędy i tradycje związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku do końca tzw. Mięsopustu. W ubiegłym tygodniu w podobny sposób bawiono się w Milówce.
W imprezie biorą udział zespoły z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Oprócz korowodu przygotowano różne prezentacje zwyczajów obrzędowych. Dziś można było przekonać się, jak górale z Żywiecczyzny po mistrzowsku trzaskają z kilkumetrowego bata. Na rynku w Żywcu publiczność oglądała kilkudziesięcioosobowe grupy przebierańców, które przez pokolenia podtrzymują stroje, charakterystyczne postaci, zawołania i instrumenty związane z życzeniami pomyślności oczekiwanej na początku Nowego Roku.
Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, zapewnia, że podczas ludowego święta nie zabraknie niespodzianek. „Wiemy, że mieszkańcy Żywca i turyści, przyjeżdżający specjalnie na Żywieckie Gody, są zafascynowani wyglądem postaci, które biorą udział w korowodzie, dlatego postanowiliśmy korowód jeszcze bardziej wzbogacić, i do udziału w nim zaprosiliśmy kompanię zbójnicką w tradycyjnych zbójnickich strojach” – wyjaśnia.
W „Żywieckich Godach” mogą brać udział grupy i zespoły kolędnicze oraz obrzędowe przedstawiające inscenizacje obrzędów i tradycji ze wszystkich regionów etnograficznych Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny, z takich powiatów jak: żywiecki, cieszyński, bielski, suski i wadowicki.
Koncert laureatów rywalizujących w tradycyjnym kolędowaniu odbędzie się 29 stycznia w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu o godz. 16.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach „Żywieckich Godów”, jest bezpłatny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.