10% niedzielnych tac na Inicjatywę Zranieni w Kościele
23 marca 2023 | 06:00 | dg | Krzelków-Czerńczyce Ⓒ Ⓟ
Dziesięcinę z niedzielnych tac na Inicjatywę Zranieni w Kościele zdecydowali się przekazywać parafianie parafii rzymskokatolickiej Krzelków-Czerńczyce. To ich reakcja na debatę publiczną o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez duchownych i cierpienie poszkodowanych.
Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. Wojciech Kubisiak, proboszcz parafii Krzelków-Czerńczyce, ma ona charakter nie tylko terytorialny, ale i personalny: „W czasie pandemii transmitowaliśmy nasze liturgie i wówczas dołączyło do nas trochę osób z różnych stron Polski. Niektórzy pozostali w kontakcie z nami do dziś. Czują się odpowiedzialni za tę swoją wspólnotę ducha i mają w niej swoje prawa. M.in. mają swój głos w ważnych sprawach. Od dawna poruszamy w rozmowach, lokalnych, bezpośrednich, ale i wirtualnych, czasem kilometrowo odległych, tematy, które nas nurtują. Bardzo często bolą. Bywają trudne do udźwignięcia. To kwestia sytuacji na granicy białoruskiej na przykład. Ale i pomocy uciekinierom przed wojną w Ukrainie (jako parafia siedmiuset osobowa daliśmy schronienie siedemdziesięciu uchodźcom, niektórym przez okrągły rok)”.
Kolejnym ważnym dla parafii tematem jest sprawa osób skrzywdzonych w Kościele, których cierpienia często się nie dostrzega, których pomija się w dyskusjach, szukaniu prawdy. – To sytuacja trudna do zniesienia dla wszystkich, którzy czują ich ból – mówi proboszcz.
– Ostatnio, gdy kolejny raz nad tym dywagowaliśmy, pojawił się głos kobiecy, który poddał pomysł finansowego wspierania działań pomocowych na ich rzecz – np. 10% z tac niedzielnych. Przedstawiłem tę myśl na ogłoszeniach parafialnych i zaprosiłem wiernych do dialogu – by poprzez rozmowy ze mną, w każdej możliwej i używanej dziś formie, przedstawili swoje zdanie. Kilkanaście osób wyraziło swoje poparcie, nikt się nie sprzeciwił. Uznałem więc, że inicjatywa ta zyskuje status „wejdź w życie”. I w ten sposób zostaliśmy patronami „Zranionych w Kościele”. Suma, którą ofiarowujemy, jest śmiesznie mała, ale takie są nasze realia. Z pewnością w tych groszach jest wiele serce, a jego przede wszystkim potrzeba zranionym – opowiada ks. Wojciech Kubisiak. Dodaje, że szukanie sposobu na wyrażenie solidarności z osobami poszkodowanymi zbiegło się ze spotkaniem ich w Internecie – „ten krótki kontakt dał mi pewność, że bardzo potrzebują jakiegoś gestu, który dałby im poczucie, że są dostrzegani”.
Na swoim profilu w portalu społecznościowym ks. Kubisiak napisał w imieniu swoim i wspólnoty:
„DOSTRZEGAM TWÓJ BÓL, WIDZĘ CIEBIE! My, członkowie parafii rzymskokatolickiej Krzelków-Czerńczyce (diecezja wrocławska), po konsultacjach społecznych podjęliśmy decyzję, że 10% z naszych tac niedzielnych będziemy regularnie przeznaczać na WSPARCIE działań pomocowych na rzecz SKRZYWDZONYCH W KOŚCIELE. Na razie inicjatywę tę podejmujemy na rok. Po jego upływie ponownie rozważymy nasze możliwości i ewentualną prolongatę tego postanowienia, a także jego wymiar. Jest to nasz komentarz do aktualnej sytuacji. Skierowanie wzroku i uwagi na tych, którzy są tutaj najważniejsi”.
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.
Co tydzień́, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują̨ psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.
Więcej informacji na stronie zranieni.info
Inicjatywę wesprzeć można m. in. poprzez Patronite: patronite.pl/zwk
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.