25-lecie Polskiego Towarzystwa Mariologicznego
20 września 2024 | 17:28 | mir, BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Od 25 lat Polskie Towarzystwo Mariologiczne przyczynia się do budowania tożsamości polskiej religijności maryjnej. – Maryjność w Polsce bez Jasnej Góry nie byłaby czymś pełnym. Dlatego z okazji jubileuszu odnawiamy ten nasz wymiar zaangażowania maryjnego tutaj – podkreślono. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski.
W homilii abp Depo przypomniał, że Chrystus przez Wcielenie, swoją śmierć za każdego człowieka i jej przezwyciężeniem przez zmartwychwstanie potwierdził godność każdego mężczyzny i każdej kobiety. – Odniesienie Jezusa do kobiet, na czele z Jego Matką Maryją jest odzwierciedleniem odwiecznego zamysłu Boga, który stwarzając nas jako mężczyznę i niewiastę, ukazuje, że jesteśmy nowym, jedynym stworzeniem, którego On chciał dla nas samych, ukochał nas bezinteresownie i do końca. Dlatego prosimy, Maryjo Matko Chrystusa i Kościoła, ucz nas wartości i godności każdego człowieka, który jest na obraz i podobieństwo Boga samego – mówił abp Depo.
– Statutowym celem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, które w tym roku obchodzi swoje 25-lecie, jest przede wszystkim prowadzenie badań naukowych w zakresie mariologii, czyli teologicznej nauki o roli Maryi w historii zbawienia, następnie popularyzacja wiedzy mariologicznej i promowanie kultu maryjnego – przypomniał ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Zwrócił m.in. uwagę, że ta naukowa aktywność i zaangażowanie są ważne w odniesieniu do budowania duszpasterstwa, w którym istotne też są elementy pobożności maryjnej, by były one aktualne, czerpały i z tradycji, i z odkrywania tego, co kieruje ku przyszłości. Zauważył, że istotne jest też oddziaływanie ujęć mariologicznych na duszpasterstwo i formy kultu w sanktuariach maryjnych, których w Polsce jest wiele i mają wciąż istotne miejsce w realizacji naszej duchowości.
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zauważył, że zwłaszcza maryjna pobożność zawsze niejako wyprzedza teologię, bo wcześniej pojawiają się dane praktyki, modele pobożności, propozycje duchowe, które wchodzą w życie a potem „teologia biegnie, aby to wszystko uzasadnić”, tak było np. z dogmatem Niepokalanego Poczęcia Maryi. – W teologii czy mariologii więcej jest do powiedzenia, niż do tej pory powiedziano a pobożność wierzących jest twórcza, czasami błądzi, a czasami jest genialna. Jedna, czyli pobożność idzie po linii intuicji, druga, czyli teologia po linii rozumu, i dopiero wtedy kiedy się połączą: intuicja, rozum, żywe doświadczenie tworzy się coś, co ma szanse przetrwać – podkreślił mariolog.
„Perspektywom mariologii” widzianym z różnych punktów widzenia – biblijnego, dogmatycznego, duchowości czy w świetle najnowszego nauczania papieża Franciszka poświęcono odbywające się z okazji jubileuszu sympozjum. Mowa będzie także m.in. perspektywach teologicznych objawień maryjnych w świetle nowego dokumentu Dykasterii Nauki Wiary nt. rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Obrady odbywają się w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Barbary 41.
Polskie Towarzystwo Mariologiczne z siedzibą w Częstochowie, zostało powołane uchwałą 298. zebrania plenarnego Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski w marcu 1999 roku w Warszawie. Dekret erekcyjny Towarzystwa wraz z zatwierdzeniem jego Statutów wydał 15 marca 1999 r. kard. Józef Glemp, przewodniczący Konferencji Episkopatu, Prymas Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.