35. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Łysieckiej
11 listopada 2024 | 15:31 | mw | Gliwice Ⓒ Ⓟ
Powołaniem szczególnym tego miejsca jest modlitwa wstawiennicza za uzdrowienie ran świata, który zagubił drogę do Boga – powiedział bp Sławomir Oder w czasie Mszy ormiańskokatolickiej w ramach obchodów 35. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łysieckiej. 3 września 1989 r. patriarcha ormiańskokatolicki Jan Piotr XVIII Kasparian koronował obraz Matki Bożej Łysieckiej na placu Krakowskim w Gliwicach. 10 listopada z udziałem bp. Sławomira Odera, biskupa diecezjalnego gliwickiego miały miejsce uroczyste obchody kolejnej rocznicy tamtego wydarzenia.
– Było to niezwykłe wydarzenie i, jak wspominali uczestnicy i świadkowie tamtych zdarzeń, na uroczystość koronacji przyszły tłumy mieszkańców Gliwic. Obok wizyty Jana Pawła II w 1999 r. była ona największym wydarzeniem religijnym w najnowszej historii naszego miasta – powiedział w czasie homilii bp Sławomir Oder.
Jak podkreślił gliwicki biskup, obecność ormiańskiej wspólnoty w Gliwicach jest potwierdzeniem tego, o czym mówił ostatni Synod Biskupów.
– Wspólne świadectwo wiary i miłości jest najskuteczniejszym środkiem ewangelizacji. To ona najbardziej przekonuje ludzi wątpiących, szukających lub niewierzących o prawdzie jaką ma w sobie przesłanie ewangeliczne. Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje nadziei. Tę nadzieję może dać człowiekowi tylko Chrystus. Ogromnie cieszę się z tej bliskości relacji między naszymi kościołami, które w ten sposób dają świadectwo obecności wśród nas Jezusa Chrystusa – powiedział biskup.
Na zakończenie bp Sławomir Oder otrzymał od wspólnoty ormiańskiej kopię obrazu Matki Bożej Łysieckiej. Następnie wszyscy udali się pod chaczkar (ormiański kamienny krzyż), który znajduje się przy kościele.
Po Mszy w rycie ormiańskokatolickim, którą odprawił ks. prof. Józef Naumowicz, administrator ormiańskiej parafii południowej uczestnicy przeszli do siedziby Związku Ormian w Polsce im. Ks. Abpa Józefa Teodorowicza.
– Była możliwość obejrzenia dwóch wystaw. „ Madonny Ormiańskie w Polsce” były to głównie obrazy sfotografowane oraz jeden oryginał, który w przyszłości zostanie podarowany kościołowi ormiańsko-katolickiemu w Gliwicach. Potem udaliśmy się do sali, w której była wystawa pt. „Salon polsko-ormiański”. Tam mogliśmy zobaczyć obrazy różnych cenionych artystów o tematyce kresowej. Były to nawet ryciny i grafiki XIX-wieczne. Ponadto była cała kolekcja medali z obrony Lwowa 1918-1919. Potem odbyły się rozmowy oraz wspólne wspominanie koronacji Matki Bożej Łysieckiej. Myślę, że warto byłoby kiedyś spisać te wspomnienia – powiedziała Anna Olszańska, prezes Związku Ormian w Polsce im. abpa Józefa Teodorowicza z siedzibą w Gliwicach.
Cudowny obraz Łysiecki od 1950 r. znajduje się w głównym ołtarzu ormiańskiego kościoła Trójcy Świętej w Gliwicach. W 1945 roku zabrał ze sobą ks. Józef Magierowski, ostatni ormiańskokatolicki proboszcz z Łyśca nieopodal Stanisławowa.
W koronacji w 1989 r. w Gliwicach uczestniczyli nie tylko ówczesny ormiański patriarcha, ale również kard. Józef Glemp. Prymas Polski był w tamtym czasie równocześnie ordynariuszem wiernych obrządku wschodniego w Polsce pozbawionych ordynariusza własnego obrządku. Korony dla obrazu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II 12 czerwca 1987 roku podczas jego pielgrzymki na Jasną Górę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.