43. rocznica pacyfikacji KWK „Wujek”
16 grudnia 2024 | 20:53 | ton | Katowice Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek 16 grudnia przypada 43. rocznica pacyfikacji KWK „Wujek”. Podczas Eucharystii w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie homilię wygłosił biskup gliwicki Sławomir Oder. – Chociaż minęło tak wiele lat, dla wielu dzisiejsza rocznica jest czasem odczuwania na nowo boleści spowodowanych ciągle niegojącymi się ranami zadanymi utratą najbliższej osoby – męża, ojca, brata czy przyjaciela – mówił biskup.
Podczas Mszy św. modlono się za wszystkich którzy ucierpieli 16 grudnia 1981 r., kiedy to siły bezpieczeństwa brutalnie stłumiły strajk okupacyjny w kopalni Wujek. Szczególnie zaś polecano dziewięciu górników, którzy zginęli od kul milicji. – Gromadzimy się zatem, aby oddać hołd tym, którzy stracili życie w obronie swoich praw, godności własnej i innych robotników oraz sprawiedliwości. Złożyli ze swego życia ofiarę, aby takie wartości jak prawda i wolność, godność osoby ludzkiej, szacunek dla każdego człowieka, mogły na nowo zamieszkać w przestrzeni publicznej, odzyskując właściwy sens i znaczenie – mówił w homilii bp Oder.
Biskup gliwicki zaznaczył, że wydarzenia sprzed ponad 40 lat i tragiczna śmierć górników powinny po raz kolejny skłaniać do refleksji. – Przesłanie jakie niesie ze sobą wspomnienie męczeńskiej śmierci górników kopalni Wujek stawia i nas dzisiaj, po tylu latach i zmienionych warunkach polityczno-społecznych, wobec refleksji i konieczności odpowiedzi na pytanie o naszą odpowiedzialność za prawdę w życiu publicznym. Doświadczenie przemian społecznych, które miały swój początek w tej wielkiej akcji przebudzenia społecznego i sprzeciwu wobec władzy pozbawionej mandatu społecznego i prawdziwego autorytetu, nakłada na nas obowiązek czuwania, aby nie doszło do sprzeniewierzenia się pamięci tych, którzy za prawdę i wolność oddali swe życie – powiedział biskup gliwicki.
Abp Guzdek: Trudno sobie wyobrazić przyszłość Kościoła bez większego otwarcia na świeckich i zaangażowania w ewangelizację
Górników protestujących w 1981 roku, bp Oder nazwał ludźmi, „którzy mieli odwagę sprzeciwić się niesprawiedliwości”. Zaznaczył, że współcześnie „w sytuacjach, gdy prawda jest zagrożona, musimy mieć odwagę, by stać w jej obronie, nawet gdy stajemy w obliczu władzy”. – W obliczu współczesnych wyzwań, takich jak dezinformacja czy manipulacja, pogłębiająca podziały i wznosząca barykady nienawiści i deprecjacji człowieka przez człowieka, jesteśmy wezwani do bycia strażnikami prawdy – nauczał hierarcha.
Pacyfikacja strajku w KWK „Wujek” miała miejsce 16 grudnia 1981 r. Podczas pacyfikacji siłami Milicji Obywatelskiej oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.