44 nowych doradców rodzinnych w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej
28 kwietnia 2024 | 15:17 | km | Skrzatusz Ⓒ Ⓟ
W Skrzatuszu odbyły się 26–28 kwietnia rekolekcje dla doradców życia rodzinnego. 17 par małżeńskich otrzymało misje kanoniczne. Kandydaci przyjęli je z rąk bp. Zbigniewa Zielińskiego, który wręczył je po Mszy św. sprawowanej 27 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. W rekolekcjach, które poprowadził ks. Robert Wielądek, krajowy duszpasterz rodzin, wzięły udział 72 osoby, także dotychczasowi doradcy.
– To historyczne wydarzenie w poradnictwie rodzinnym naszej diecezji, bo misje kanoniczne po raz pierwszy zostały udzielone aż 17 parom, które chcą służyć małżeństwom i rodzinom – zaznaczył ks. Piotr Wieteska, diecezjalny duszpasterz rodzin.
W homilii bp Zieliński mówił o wyjątkowości posługi doradztwa rodzinnego w diecezji. Podkreślił, że ich podstawowym zadaniem jest pomoc ludziom w odkrywaniu powołania do małżeństwa i rodziny, w dochowaniu mu wierności i odkrywaniu radości z tej drogi życia. Zaznaczył, że w posłudze wobec współczesnych narzeczonych i małżonków nie wystarczą dobre chęci czy kwalifikacje, ale jej skuteczność zależy od świadectwa życia samych doradców.
Biskup przyznał, że posługa ta natrafia na przeszkody w postaci kondycji współczesnego społeczeństwa. – Uświadamiamy sobie wtedy, że nasza posługa to jedno, a błogosławieństwo Pana Boga i otwartość na nie ludzi, to drugie – mówił.
Za poważny problem współczesności bp Zieliński uznał nie tyle kłopoty w małżeństwach i rodzinach, ile brak chęci ich zakładania. Zauważył przy tym wzmożoną działalność ruchów, stowarzyszeń i wspólnot kościelnych na rzecz formacji rodzin, na przykład organizowanie rekolekcji dla małżeństw, co według hierarchy oznacza nową wartość. – To znak, który pokazuje, że coraz więcej ludzi widzi potrzebę szukania tego, co by ich wzmocniło w odkrywaniu powołaniu do małżeństwa i rodziny, a potem w tym utwierdziło – mówił biskup.
Głoszący nauki rekolekcyjne ks. Robert Wielądek ukazał doradcom wartość trwania w prawdziwej wolności, a nie w lęku o wiele spraw. Pomocą w tej postawie jest ewangeliczny Filip, który poprosił Jezusa, by pokazał apostołom Boga Ojca. – Uzmysławiamy sobie, że ludzie, którzy przychodzą do poradni, mają w sobie pragnienie Ojca, Boga żywego – mówi duszpasterz. – Chodzi o to, by nie patrzeć na tę posługę tylko w sposób techniczny, ale zobaczyć, jak głęboka dzisiaj jest potrzeba bycia świadkiem wiary w Chrystusa i ukazywania piękna tego sakramentu – zaznaczył ks. Wielądek.
Anna i Krzysztof Noga wraz z piątką dzieci przyjechali na rekolekcje z Koszalina, by przyjąć misję kanoniczną. Mają też doświadczenie bycia parą trenerską w prorodzinnych Programach na Miłość i Życie. Małżonkowie są przekonani, że na drogę posługi rodzinom wezwał ich pan Bóg. – Sami byśmy sobie tego nie wymyślili, odbieramy to jako łaskę i naszą życiową drogę – mówią małżonkowie.
Dotąd 167 doradców życia rodzinnego posługiwało w 100 parafiach diecezji w ramach poradnictwa rodzinnego. Liczba ta zwiększyła się o kolejnych 17 par małżeńskich. Obecnie w diecezji jest 211 aktywnych osób z misją kanoniczną uprawniającą do nauczania w tematach z zakresu narzeczeństwa, małżeństwa i rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.