45. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka
27 lutego 2025 | 16:54 | Agata Gołda | Warszawa Ⓒ Ⓟ

22 marca odbędzie się 45. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa św. Jana Pawła II: „Życie zawsze jest dobrem”. Zostały one zaczerpnięte z encykliki Evangelium vitae.
Pielgrzymka jest czasem wspólnej modlitwy, refleksji oraz świadectwa na rzecz obrony życia ludzkiego. – Do włączenia się w nią zapraszamy rodziny, zakony, parafie, kleryków, ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia, nauczycieli, wychowawców, katechetów, młodzież i wszystkich tych, którym leży na sercu ochrona życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Marcin Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Pielgrzymi przybyli na Jasną Górę wezmą najpierw udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie przejdą do auli św. Jana Pawła II na część spotkania, którą poprowadzi Jan Pospieszalski. Na początku wysłuchają wystąpień zaproszonych prelegentów. Doktor Jacek Pulikowski wygłosi wykład pt. „Miłość podstawą wychowania i obrony dzieci”. Ceniony mówca, autor książek i artykułów oraz uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych, w których opowiada m.in. o rodzicielstwie, ojcostwie i miłości, w swoim wystąpieniu zwróci uwagę na to, że przekazywanie życia jest obowiązkiem rodziców. Wyjaśni również, że miłość wzajemna rodziców jest najlepszym środowiskiem rozwoju dla ich dzieci.
Następnie wystąpienie pt. „Dawca nadziei” wygłosi Grzegorz Czerwicki. Opowie o wartości życia, nie tylko z perspektywy nienarodzonego dziecka, ale także człowieka po trudnych przejściach lub znajdującego się w kryzysie. Pielgrzymi będą również mieli okazję usłyszeć historię dziewczyny, która zaszła w ciążę ze złodziejem i jej matka chciała, by dokonała aborcji. Prelegent na co dzień pracuje z więźniami, którym stara się pomóc w prawdziwej przemianie życia. Sam po latach docenia wartość swojego życia. Historię swojego życia, wraz z żoną, Renatą Czerwicką, opisał w książce pt. „Nie jesteś skazany”.
W czasie pielgrzymki młodzi twórcy prac plastycznych, literackich i multimedialnych, którzy zostali laureatami lub otrzymali wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, otrzymają nagrody. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa kl. 4–6, szkoła podstawowa kl. 7–8 i szkoła ponadpodstawowa. Umożliwia rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości na ochronę życia człowieka poprzez promowanie tematyki pro-life i edukację bioetyczną. Zachęca uczniów do twórczego myślenia i ujawniania talentów plastycznych, dziennikarskich, literackich oraz filmowych. Kształtuje też wśród nich pozytywne postawy społeczne oraz budzi wrażliwość na drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego pomocy.
Wydarzenie zakończy projekcja filmu pt. „Mamy nadzieję”. Jego bohaterami są Magdalena i Łukasz Gniewkowscy, tegoroczni laureaci wyróżnienia „Przyjaciel Życia” w kategorii „Cichy Bohater” za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych i niepełnosprawnych. Wyróżnienie przyznaje Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Magdalena i Łukasz Gniewkowscy są rodzicami Dominiki, Emilii oraz Agnieszki. Dominika i Emilia, bliźniaczki, urodziły się jako wcześniaki, z masą urodzeniową odpowiednio 550 gramów oraz 1100 gramów. W wyniku wcześniactwa Dominika cierpi na obustronny niedosłuch, Emilia – na mózgowe porażenie dziecięce. Agnieszka z kolei cierpi na ultrarzadką chorobę, syndrom Jordana. Rodzina Gniewkowskich inspiruje do tego, aby cieszyć się każdą chwilą, nawet tą, która pozornie wydaje się nieważna. Magdalena i Łukasz Gniewkowscy podkreślają, że najważniejszą wartością, jaką mogą dać swoim córkom, jest uważna, czuła i wrażliwa obecność. Codzienność rodziny można śledzić na koncie na Instagramie „mamy.nadzieje” oraz na profilu na Facebooku „Mamy Nadzieje”.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka organizuje autokary, którymi pielgrzymi pojadą na Jasną Górę z Krakowa, Bielska-Białej i Rzeszowa. Zapisu na przejazd można dokonać, dzwoniąc do biura Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka (tel. 12 421-08-43).
Więcej informacji na stronie: http://pielgrzymkazycia.pl/

Materiały organizatorów
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.